HOME DOWNLOADS TOOLS HOW TO'S SOFTCAM.KEY FORUM LINKS
It is currently 28 Apr 2024, 15:36




Post new topic Reply to topic  [ 5 posts ] 
 LNBuri Megasat High Gain 70dB test 
Author Message
User avatar

Joined: 18 Jan 2013, 14:02
Posts: 993
Location: West
Post LNBuri Megasat High Gain 70dB test
Image

In ultima perioada au iesit pe piata unele LNB-uri asa zise "High Gain" (nu vorbesc aici de cele deja existente 0.1dB), amplificate, cu specificatia 70 dB printre care sunt si cele doua din imagine fabricate de Megasat (Germania). Pretul LNB single intre 10-14€ si al celui Twin intre 17-22€ in shopurile online germane.
Pentru a vedea daca aceste LNB-uri se comporta precum scrie pe ambalaj, am cumparat si eu 2, un single si un twin pentru a le testa (nu au fabricat pt moment quad, quatro sau octo High Gain cei de la Megasat). Nu am cum sa fac un test profesional care implica o instalatie si scule foarte costisitoare, dar vreau sa fac o comparatie bazica intre aceste LNB-uri si alte marci cunoscute, pentru a ma edifica daca isi merita banii.
Pentru testul LNB-ului Megasat "single" am sa compar cu un LNB de asemeni amplificat, "Easy Finder LNB" care este un LNB de referinta pentru mine, pe care deja l-am comparat inainte cu majoritatea LNB-urilor single de pe piata si a avut un raport cel putin egal daca nu superior fata de toate celelalte.
Pentru Megasat Twin am sa compar cu un Inverto Twin, FTE Twin, Vantage Twin si Octagon Twin, LNB-uri frecvente in instalatiile personale. Am sa folosesc aceiasi antena de 80cm, un satfinder a carui ecran poate indica puterea si calitatea semnalului, cu 3m de cablu pana la LNB, dar si un al doilea receptor HD cuplat la LNB cu 55m de cablu coax triplu ecranat.
Am folosit satelitii si implicit frecventele cu semnal mai mic tocmai pentru a ma edifica care este castigul acestor LNB-uri amplificate, masuratorile au fost facute in aceiasi zi, pe un timp partial noros, din locatia: 50°49' Nord; 4°31' Est. Evident am sa refac inca odata testul pe un timp cu cerul degajat pentru a nu avea dubii in privinta rezultatului.
Concluzia acestor masuratori este ca aceste LNBuri NU isi merita banii, sume aproape duble fata de LNBuri bazice pentru performante foarte asemanatoare. LNBul single asa zis de 70 dB se comporta foarte slabut in comparatie cu LNBul Easy Finder (50-60dB) media castigului fiind de aproape 20% mai mic decat al EasyFynder-ului deci va dati seama ca este foarte derizoriu fata de celelalte diode bazice.
LNB-ul twin este putin mai performant dar cam acelasi cu Inverto si FTE, aproape egal cu Vantage si putin superior fata de Octagon, deci si acesta este un chics total.
Am vrut sa pregatesc un tabel cu valorile date pe mai multi sateliti si frecvente dar rezultatele primelor teste m-au facut sa renunt la o munca inutila. S-ar putea ca LNB-urile High Gain facute de firma MTI sau eventual de firma Technomate sa fie mai convingatoare decat cele de la MegaSat care nu justifica inscrisele de pe ambalaj sau reclama facuta pe siturile care le vand.
In orice caz solutiile in cazul unui semnal slab, dupa cum sa mai discutat de atatea ori nu sunt numai schimbarea LNB-ului ci:
- Un reglaj mai precis al antenei, facut dupa toate regulile si cu ajutorul unui aparat de masura fiabil;
- O parabola mai mare;
- Un LNB performant;
- Un cablu coax de calitate (dublu chiar triplu ecranat);
- Cat mai putine racorduri (fise), iar cele necesare sa fie bine facute si intretinute (fara oxidatii, contacte imperfecte etc);
- Materiale anexa, acolo unde o impune situatia, Disecq-uri, de buna calitate... etc
- Un suport drept si stabil si o pozitie de amplasare cat mai degajata spre satelit si ferita de surse de perturbatii gen antene telefonie mobila, antene radio-frecventa, chiar si microunde etc.


12 Sep 2013, 19:38
Profile Send private message WWW
User avatar

Joined: 23 Jun 2009, 10:32
Posts: 133163
Location: On the barrel ...
Post Re: LNBuri Megasat High Gain 70dB test
He he ! se confirma celebra butada ... cel mai bun LNB este o antenna mai mare !!! :lol:

_________________
Ex computer guru !


12 Sep 2013, 20:19
Profile Send private message
User avatar

Joined: 18 Jan 2013, 14:02
Posts: 993
Location: West
Post Re: LNBuri Megasat High Gain 70dB test
mihaip wrote:
He he ! se confirma celebra butada ... cel mai bun LNB este o antenna mai mare !!! :lol:

exact, mihai :cry:


12 Sep 2013, 20:49
Profile Send private message WWW
User avatar

Joined: 18 Jan 2013, 14:02
Posts: 993
Location: West
Post Re: LNBuri Megasat High Gain 70dB test
Am facut recent un test mai in viteza, mde timpul (de afara) obliga, in care am comparat cateva LNBuri single: INVACOM(0.3dB), INVERTO BLACK ULTRA(0.2dB), EASY FINDER(0.2dB), FTE(0.1dB), VANTAGE(0.1dB), SHARP(0.1dB), MEGASAT(0.1dB), SAT BW40S(0.1dB).
Dupa primele incercari nu au mai ramas in calcule decat primele 3 deoarece celelalte erau mult inferioare cu toate ca inscriptiile de pe ele (0.1 dB) ar fii trebuit sa insemne contrariul. Rezultatul final a aratat ca INVERTO BLACK ULTRA (aceia cu gatul lung) este castigatoarea, urmata de INVACOM si EASY FINDER, ultimele doua avand cam aceleasi valori.
Cum EASY FINDER este un LNB mai special am facut fotografii doar la primele doua din care reiese castigatoarea. As vrea sa mai mentionez ca INVACOM-ul devanseaza si ea IBU in ceea ce priveste pretul dublu si greutatea cam de vre-o 3 ori mai mare. Mi-am propus un test mai amplu vara viitoare unde am sa includ si alte tipuri de LNBuri de pe piata.

Image

Image


18 Oct 2013, 12:29
Profile Send private message WWW
User avatar

Joined: 23 Jun 2009, 10:32
Posts: 133163
Location: On the barrel ...
Post Re: LNBuri Megasat High Gain 70dB test
Relativ la cifrele de pe LNB-uri ... o sa-l citez un amic de pe RDI ...
" 0.1 ? poate era grosimea cartonului de la ambalaj !!! " :lol:

_________________
Ex computer guru !


18 Oct 2013, 13:18
Profile Send private message
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 5 posts ] 


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.