HOME DOWNLOADS TOOLS HOW TO'S SOFTCAM.KEY FORUM LINKS
It is currently 28 Mar 2024, 11:10




Post new topic Reply to topic  [ 4 posts ] 
 Càciulà de LNB 
Author Message
User avatar

Joined: 18 Jan 2013, 14:02
Posts: 986
Location: West
Post Càciulà de LNB
Image

Mi-am cumparat si eu o caciula la LNB dar sa nu credeti nici ca am dat in mintea copiilor sau ca imi pun mari sperante in eficienta acestui obiect, dupa cum bine stim, norii sunt intre sateliti si antene deci nu se poate inbunatatii receptia cu gageturi.
Totusi cineva trebuia sa ridice voalul si dupa chestia asta, si cum am idee de calitatea semnalului pe frecventele slabe a unor sateliti, imi va fii usor sa constat daca cu ajutorul acestei palarii se imbunatateste catusi de putin calitatea semnalului pe timp ploios sau zapada.
Pretul obiectului este destul de piperat pentru ce este ca obiect in sine (18-40€, depinde de magazin si tara) si de aceia m-am gandit ca ar fi util sa fac o schema de constructie care pentru cineva indemanatic ar fi foarte usor de realizat, economisind in felul acesta ceva bani (de bere...).
Mai jos fotografiile acestui obiect si schemele necesare cu dimensiunile respective.

Image

Image

Image


CONCLUZII:
Am constat eficienta acestei càciuli de LNB pe un timp ploios (ploaie destul de importanta) si confirm ca este o solutie acceptabila. ca sa fiu mai concret, pe timp ploios cu antena de 1.10m din imaginea postarii mele, canalele BeIn Sports de pe satelitul Nilsat, fara aparatoarea de ploaie, dispareau complet (ecran negru).
cu aparatoarea de ploaie montata pe antena, canalele SD se vad dar cu unele macroblocuri, la fel si BeIn Sports HD de la 1 la 4, dar de la 5 la 13 HD raman vizibile fara probleme, ceea ce este o imbunatatire simtitoare. ramane de facut testul la zapada, deocamdata nu sunt sanse pe aici...


23 Jan 2014, 16:02
Profile Send private message WWW
User avatar

Joined: 18 Jan 2013, 14:02
Posts: 986
Location: West
Post Re: Càciulà de LNB
Cum protectia anti-ploaie pentru LNB prezentata mai sus nu se preteaza decat la o antena satelit normala, am vrut sa vad daca protectia anti-ploaie individuala scoasa de firma Octagon, este valabila, mai ales ca se putea adapta pentru antenele toroidale (WaverFrontier).

Image

Deoarece aveam o banuiala despre eficienta acestui obiect, am constuit unul dintr-un pet mai adecvat pentru teste.
Primul test nu a trecut cu bine de aceasta gaselnita a Octagonului, asa zisa "sapca de LNB" fiind mai neeficienta decat càciula de LNB prezentata anterior.
Este foarte adevarat ca a ploat foarte tare si cu rafale foarte puternice de vant, ceea ce era defapt si ingrijorarea mea initiala ca vantul ar putea baga apa pe LNB, sa si intamplat iar semnalul a avut de suferit, spre deosebire de càciula de LNB unde semnalul a fost mai nealterat.
Trebuie totusi incercat si in conditii de ploaie fara vant violent dar si in conditii de ninsoare, pentru ca testul sa fie complet.

Image


26 Jan 2014, 15:37
Profile Send private message WWW
User avatar

Joined: 18 Jan 2013, 14:02
Posts: 986
Location: West
Post Re: Càciulà de LNB
cu scuzele de rigoare este o greseala la una din cotele schemei de fabricatie a caciulii de LNB si anume la lungimea aparatorii din plastic si anume 56cm in loc de 46 cm. poza de mai jos este valabila:
Image


09 Mar 2014, 14:43
Profile Send private message WWW
Online
User avatar

Joined: 23 Jun 2009, 10:32
Posts: 131949
Location: On the barrel ...
Post Re: Càciulà de LNB
asa este ... de 8 martie toate doamnele s-au plans ca este prea scurta ! :lol:

_________________
Ex computer guru !


09 Mar 2014, 16:15
Profile Send private message
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 4 posts ] 


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.