HOME DOWNLOADS TOOLS HOW TO'S SOFTCAM.KEY FORUM LINKS
It is currently 28 Apr 2024, 20:16




Post new topic Reply to topic  [ 4 posts ] 
 TEST ANTENA TEHNISAT MULTYTHENNE 45x45CM 
Author Message
User avatar

Joined: 18 Jan 2013, 14:02
Posts: 993
Location: West
Post TEST ANTENA TEHNISAT MULTYTHENNE 45x45CM
Cum azi era o zi superba de primavara, cu soare, m-am gandit ca un test in aer liber nu ar strica si cum trebuia sa lamuresc un subiect la care si eu aveam unele dubii am facut un test intre 3 antene diferite.
Ideia testului era in principiu antena Technisat Multythenne de 45cm cu ajutorul careia se pot receptiona 4 sateliti: EUTELSAT 13° E (diseqc1 in receptor), ASTRA 19,2° E (diseqc 2), ASTRA 23,5° E (diseqc 3) si Eurobird-ASTRA 28,5° E (diseqc 4).
Interiorul acestei antene este format din 4 LNBuri performante, tehnisat si un diseqc 4x1 de aceiasi marca, dupa cum se vede din poza de mai jos:
Image
La aceasta antena reglajul este foarte usor, el realizandu-se astfel: - dupa ce ati fixat reglajul Diseqc al receptorului (sau satfinderului) cum am aratat mai sus, este suficient sa reglati satelitul ASTRA 19.2E si ceilalti sateliti vor fi reglati de la sine.
Pentru test ar fi trebuit sa folosesc deasemeni o antena multi-satelit cu cei 4 sateliti ai Tehnisatului Multythenne dar cum nu aveam un suport la indemana pentru asa ceva am comparat cu LNBuri monobloc Astra-Hotbird (Inverto si Gold) si 2 antene pe care le aveam, un Marned de 90x82cm (o antena cu gauri mici pt a lasa vantul sa treaca prin ele si pt a se usca repede dupa ploaie sau ninsoare) si o transparenta de 80x75cm.
Normal ar fi trebuit sa compar cu o antena de max 60 cm, dar nu aveam asa ceva. cele 3 antene le vedem in poza urmatoare:
Image

Valorile obtinute pe satelitii Hobird - Astra sunt cele din tabelul de mai jos:

Image

Dupa cum se poate constata, Tehnisatul de 45 cm nu poate inlocui un offset de 80, 90 cm dar dupa cum am spus trebuia comparata cu un offset de talie mica.
Valorile pe satelitul Astra 23.5E erau cam in aceiasi gama cu cele obtinute pe Astra-HotBird iar pt Astra 28.2E pozitia mea nu permite receptionarea satelitului din cauza unui obstacol (cladire inalta pe directia satelitului).

CONCLUZII

Tehnisat Multythenne 45 cm pentru 4 sateliti este o antena care se poate folosii acolo unde semnalul "este la el acasa" adica suficient de puternic pt a compensa talia mica a antenei (in general pt westul europei).
Functionalitatea antenei este buna datorita LNBurilor foarte sensibile si a Diseqc-ului performant iar invelitoarea din plastic a lor o fac destul de functionala si pe timp de ploaie.
As putea spune ca aceasta antena estetica este un bun compromis pt a avea 4 sateliti cu o antena de talie redusa. Pretul ei este unul din punctele negative find destul de mare, dar tehnologia se plateste.


29 Mar 2014, 18:03
Profile Send private message WWW
User avatar

Joined: 18 Jan 2013, 14:02
Posts: 993
Location: West
Post Re: TEST ANTENA TEHNISAT MULTYTHENNE 45x45CM
Am modificat o antena Technisat pentru 3 sateliti interesanti in aceasta zona: Astra 19°E, Eutelsat 16°E si Hotbird 13°E iar rezultatul este foarte bun.
Greutatea cea mai mare a fost la dezlipirea capacului superior din plastic care avea un silicon pe margini (impotriva umiditatii) care il tinea lipit de partea inferioara a protectiei LNBurilor.
Mai jos doua poze cu aceasta operatiune:

Image
Image


10 Sep 2014, 14:15
Profile Send private message WWW
User avatar

Joined: 23 Jun 2009, 10:32
Posts: 133163
Location: On the barrel ...
Post Re: TEST ANTENA TEHNISAT MULTYTHENNE 45x45CM
Wow !!! super ... o sa le facem publice !!! :D cu acordul tau ... evident ! :D

_________________
Ex computer guru !


10 Sep 2014, 14:26
Profile Send private message
User avatar

Joined: 18 Jan 2013, 14:02
Posts: 993
Location: West
Post Re: TEST ANTENA TEHNISAT MULTYTHENNE 45x45CM
bineinteles ca ceea ce public se poate prelua fara nicio problema, ca doar nu or fii date secrete :D dupa cum se vede poza a antenei la interior nu este aceiasi cu cea dea doua, dar la momentul testului nu desfacusem antena ca sa pot fotografia interiorul si am pus o poza luata de pe Net. totusi testul este facut cu ceea ce vedem in ultima poza (interior) care corespunde la o antena cu 2 iesiri, dar careia i-am suprimat un LNB, iar pozitia la doua LNBuri a fost modificata pt satelitii mai sus mentionati.


11 Sep 2014, 15:27
Profile Send private message WWW
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 4 posts ] 


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.