HOME DOWNLOADS TOOLS HOW TO'S SOFTCAM.KEY FORUM LINKS
It is currently 28 Mar 2024, 11:16




Post new topic Reply to topic  [ 31 posts ]  Go to page 1, 2  Next
 Test LNBuri 
Author Message
User avatar

Joined: 18 Jan 2013, 14:02
Posts: 986
Location: West
Post Test LNBuri
Piata de desfacere pentru produsele satelit nu este una mare iar firmele care vor sa-si vanda obiectele au transformat-o intr-o jungla de unde numai clientii avizati sau bine informati mai pot cumpara ceva in cunostiinta de cauza, fara a fi pacaliti de vanzatori.
Astfel pentru LNBuri, majoritatea firmelor folosesc etichetele sau ambalajele ca adevarate capcane pentru cumparatori, incepand cu date tehnice eronate, 0,1dB cand in fond marea lor majoritate au peste 0.3dB, bazandu-se pe faptul ca niciun particular nu are echipamentul necesar verificarii acestor date, continuand cu tot felul de forme si culori atragatoare a LNBurilor, cu fise "gold" care nu servesc la nimic in afara efectului vizual, cu inscrisuri de genul "super high gain", cand in fond nu sunt cu nimic mai presus decat LNBurile ordinare (vezi articolul meu despre LNBurile MEGASAT )
sau cu inscrisurile "HD, 3D", cand in fond orice LNB ordinar este valabil pt HD sau 3D... si ma opresc aici.
Pentru aceasta am considerat necesare aceste teste pe care le-am efectuat in decursul timpului, cu mijloace reduse, dar tot mai elocvente decat multitudinea de falsuri pusa pe masa clientului de catre cei care au ca obiectiv vanzarea cu orice pret, macar in felul asta putem avea o idee, poate nu cea mai corecta, dar macar edificatoare asupra calitatii acestor produse.
Cei care au citit testele facute de mine inainte au vazut ca pentru LNB single castigatoare la capitolul calitate-pret a fost Inverto Black Ultra dar in acest test am sa compar seria LNBurilor Inverto Black Ultra, adica mai precis: single, twin si quad pentru a vedea care sunt diferentele de semnal dintre ele dar si un comparativ de LNBuri quad, din seria celor care se vor a fi mai performante si anume:
- Inverto Black Ultra quad High Gain - 0,2 dB castig 60 dB min, pret 20-40€;
- MTI quad High Line AK54-XT2N, 0.2 dB castig 70 dB, pret 39-50€;
- Invacom quad QDH-031, 0,3 dB, castig 50-60 dB, pret 55-65€;
- VANTAGE quad VT - QS 02, 0,2 dB Universal LNB, (LNB inexistent pe piata inlocuit cu un altul nou, o chinezarie care in afara de nume nu mai pastreaza nimic din calitatile celui vechi, cu toate ca are inscrisul 0.1dB).
* preturile sunt cu titlu indicativ, ele pot varia de la un magazin la altul sau de la o tara la alta.
As fi putut adauga mai multe LNBuri quad, dar dupa o preselectie facuta rapid pe cateva frecvente, celelalte LNBuri nu meritau pierderea de timp, datorita datelor inferioare obtinute fata de cele de mai sus.
Datele testelor efectuate sunt cuprinse in tablourile de mai jos:µ

http://www.servimg.com/image_preview.ph ... u=10035020

http://www.servimg.com/image_preview.ph ... u=10035020

CONCLUZII:
Pentru primul tabel, cum era de asteptat seria LNBurilor INVERTO High Gain, nu dezamagesc iar valorile dintre single, twin si quad sunt foarte apropiate, cu o foarte mica diferenta pentru single, cel cu gatul lung (logic).
In conseciinta indiferent de LNBul achizitionat din seria celor trei, clientul nu va fi dezamagit.
Pentru tabelul al 2lea, comparatia LNBurilor quad, aici dezamagirea a venit tocmai de la quad-urile scumpe, INVACOM si MTI, unde clientul imi face impresia ca plateste marca si nu calitatea acestora.
Am introdus in test LNBul quad Vantage VT-QS 02, un LNB vechi de 8 ani, care intre timp nu se mai fabrica, el devenind actalul FUBA, un LNB foarte scump.
Trebuie deosebit de actualul quad Vantage, bej, Vantage Quad X 0,2dB HDTV, care nu are nimic in comun cu vechiul quad gri, nici la forma dar mai ales la calitati.
Dupa cum observam din tabel acest LNB vechi care a functionat timp de 8 ani ( vezi foto mai jos) are aceleasi calitati ca si un Inverto High Gain nou si peste multe LNBuri din seria quadurilor, de unde se pune intrebarea: "unde este progresul in materie de LNBuri ?" si revin la cele relatate mai sus, ca totul este o afacere de marketing...
Totusi as avea o concluzie: nu cumparati niciodata LNBuri ieftine dar pe a caror specificatii sau ambalaje sunt inscrise tot felul de date imbietoare, atunci cand aveti nevoie de un LNB performant. Cred ca seria Inverto, prezentata mai sus, chiar daca sunt umflate cu apelativul "High Gain", isi merita investitia, dar daca vreti sa castigati dBei cu ajutorul unui LNB, mai bine indreptati-va atentia asupra unei parabole mai mari si mai bine réglata.

*testul a fost efectuat cu ajutorul unei antene de 80cm MARNED, a unui aparat de masura SATHERO SH 500 G, locatia W.Europa si timp partial noros.

Image Image


23 Jan 2014, 15:52
Profile Send private message WWW
User avatar

Joined: 18 Jan 2013, 14:02
Posts: 986
Location: West
Post Re: Test LNBuri
ca sa nu existe confuzii, LNBurile din ultimele 2 imagini sunt cele vechi montate pe toroidala, numai Vantage a fost folosit la test, dar nu si vechiul Inverto, care sunt aproape convins ca este tot atat de bun ca si modelul nou, bazandu-ma pe calitatea semnalului care il scoate la receptoare. am sa-l probez separat cand timpul o va permite cu modelul nou, caruia nu-i contest calitatile destul de bune la capitolul semnal dar la aspectul fizic seamana mai degraba cu o cutie din plastic deformabila dupa primii ani de bronzat la soare. Mde cele vechi se mai faceau inca in Europa acum 10 ani...


23 Jan 2014, 16:28
Profile Send private message WWW
User avatar

Joined: 18 Jan 2013, 14:02
Posts: 986
Location: West
Post Re: Test LNBuri
Image

Dupa ce faceam o comparatie mai sus din care reiesea ca cel mai bun LNB single este Inverto Black Ultra High Gain, astazi am facut o comparatie intre 2 LNBuri monobloc single, 6°.
Primul LNB este Micro germany, edition GOLD , model GEO201, 0.1dB si al doliea Inverto Black Pro, model IDLB-SINM40-MNOO06-8PP, ULN+, 0.2dB.
Chiar daca valorile semnalului au fost foarte apropiate si in cazul asta Inverto a reusit sa devanseze Goldul, astfel pentru Micro "Gold edition" pe Astra media semnalului a fost de 92% putere, 77% calitate, si pt HotBird 84% putere si 74% calitate iar pentru Inverto pe Astra media semnalului pe aceleasi frecvente a fost 92% putere si 78% calitate si pt HotBird 85% putere si 75% calitate.
Din acest test comparativ Inverto este peste Gold cu +/- 1%, nu este mult dar in cazurile unor frecvente cu semnal mai slab si in conditii nefavorabile, acel 1% isi poate spune cuvantul.


16 Mar 2014, 16:07
Profile Send private message WWW
User avatar

Joined: 18 Jan 2013, 14:02
Posts: 986
Location: West
Post Re: Test LNBuri
Am promis o comparatie intre Inverto quad High Gain nou si modelul vechi de Inverto care la instalatia mea satelit a depasit vo 8 ani de utilizare.
Dupa cum banuiam nu este nicio diferenta vizibila pe frecventele testate cu cele doua LNB-uri, chiar daca apar unele diferente pe unii sateliti acestea sunt atat de mici incat nu se pot lua in considerare.
CONCLUZIA: Cum scriam si intr-un mesaj anterior, toate aceste denumiri de "High Gain", 0.1dB, 3D, HD, etc, etc sunt numa chestiuni de marketing unde producatorii le fac pt a-si vinde marfa.
Progresul fata de acum 10 ani in cazul asta ? care progres ? Progresul Bucuresti ?... nu mai exista.
Acu e foarte adevarat ca daca comparam acest quad cu alti balauri chinezesti cu 4 capete, exista o diferenta destul de semnificativa...

Image
Image
Image
Image
Image


19 Sep 2014, 16:50
Profile Send private message WWW
Online
User avatar

Joined: 23 Jun 2009, 10:32
Posts: 131950
Location: On the barrel ...
Post Re: Test LNBuri
wow ! :shock:

_________________
Ex computer guru !


19 Sep 2014, 19:25
Profile Send private message
User avatar

Joined: 18 Jan 2013, 14:02
Posts: 986
Location: West
Post Re: Test LNBuri
ULTIMA TRAZNAIE
Antena fabication maison, capac 20cm, LNB INVERTO BLACK ULTRA, pt ASTRA 19.2E, am reusit max.Q = 50%, ha ha

Image

Image


02 Oct 2014, 17:42
Profile Send private message WWW
Online
User avatar

Joined: 23 Jun 2009, 10:32
Posts: 131950
Location: On the barrel ...
Post Re: Test LNBuri
Haoliuuu coane ! de de unde facusi rost de tigirea aia ? :shock:
Io cred ca aveai destul semnal si cu LNB-ul in mana indreptat catre Astra ...

_________________
Ex computer guru !


02 Oct 2014, 17:45
Profile Send private message

Joined: 07 Aug 2013, 19:55
Posts: 36
Post Re: Test LNBuri
cea mai tare :))) :lol: i-ai spart pe producatori de antene :))


04 Oct 2014, 03:18
Profile Send private message
User avatar

Joined: 18 Jan 2013, 14:02
Posts: 986
Location: West
Post Re: Test LNBuri
:D daca imi mai laudati gaselnita chiar depun un ® :D


05 Oct 2014, 19:14
Profile Send private message WWW
User avatar

Joined: 18 Jan 2013, 14:02
Posts: 986
Location: West
Post Re: Test LNBuri
Test LNB Inverto Black Ultra versus Opticum Red Rocket

Image
Image

Am scris intr-un alt thread cand descriam instalatia mea de antena, Wafer Frontier T92 ca am optat pentru LNB-uri performante (Inverto Black Ultra High Gain) in locul celor frumoase, care ar fii dat un look formidabil antenei, tocmai bun sa concureze pt Miss Toroidala anului.
Dar curiozitatea a fost mai mare decat banuiala pe care o aveam si am cumparat un single si un twin Opticum Red Rocket 0.1dB, High Quality Gold F connector, bla, bla...
Nu voi publica toate datele testelor deoarece acestea au aratat rezultate aproape identice, pe mai multi sateliti si pe mai multe frecvente, dar diferenta dintre Inverto si Rocket a fost de +/- 4-5% in favoarea Inverto.
Aceasta diferenta nu este una foarte importanta in cazul in care semnalul este bun, dar in cazurile frecventelor cu semnal slab (si aici noi avem exemplele noastre cu frecventele Digi) si mai ales pe un timp nefavorabil receptiei, pot aparea probleme pe aceste frecvente.
In concluzie: aceste LNBuri Red Rocket sunt foarte estetice, ii vor imbolnavii pe multi de invidie cand vor privii antena pe care sunt montate, dar nu sunt cele mai performante pentru frecventele cu semnal mai slab.
Evident, daca ar fii sa le compar cu alte LNBuri bazice, diferenta de calitate a semnalului ar fii cam aceiasi dar cand comparatia este facuta cu cele mai bune LNBuri atunci lucrurile se schimba, mai ales ca Inverto High Gain cu care le-am comparat fac parte din ultima serie a acestora, ULN+ (eticheta argintata fata de cele dinainte cu eticheta rosie dar cred ca sunt aceleasi).


07 Nov 2014, 16:54
Profile Send private message WWW
User avatar

Joined: 18 Jan 2013, 14:02
Posts: 986
Location: West
Post Re: Test LNBuri
LNB Inverto Black Twin High Gain (interiorul cutiei cu maimute):
pt cei care gandesc vre-o oarece reparatie, concluzia mea este: - direct la gunoi.
Remarca: este a 2 a din seria ultimelor fabricate, care-si da duhul in ultimul an, LNBuri f performante de altfel la capitolul "castig de semnal" dar incep sa ma indoiesc de fiabilitatea lor. Mai trebuie sa adaug si vo 2 single din aceiasi serie care au crapat. Cu toate acestea le folosesc in continuare datorita calitatilor tehnice pe care le au.
Image
Image
Image


13 Jul 2015, 16:49
Profile Send private message WWW
User avatar

Joined: 18 Jan 2013, 14:02
Posts: 986
Location: West
Post Re: Test LNBuri
LNB SINGLE
Cateva caracteristici date de Fabricanti pentru LNBurile Single. Inutil sa mai spun ca unele corespund iar altele nu. Am scris cu verde unele din valorile pe care le-am considerat ca fiind apropiate de realitate si cu rosu pe cele considerate eronate din testele facute in decursul timpului.
Nu am avut toata gama asta de LNBuri ca sa ma pot pronunta, nu ar fi rau daca cei care au probat unele din LNBurile din tablou sa puna culoarea verde sau rosu pe modelul respectiv, in felul acesta am avea o viziune mai corecta a lucrurilor. Totodata sunt sigur ca mai exista si alte LNBuri care mi-au scapat din enumerarea repectiva si care ar fi bine de adaugat.
Image


23 Jul 2015, 20:43
Profile Send private message WWW
User avatar

Joined: 18 Jan 2013, 14:02
Posts: 986
Location: West
Post Re: Test LNBuri
Test LNB single Kreiling KR 140 Profi II versus Inverto Black Ultra
Image Am cumparat acest LNB cu dorinta de a gasii un LNB, altul decat Inverto care sa se apropie macar de performantele acestuia din urma dar din pacate toate LNBurile bagate in concurenta cu Inverto s-au dovedit a fi inferioare sau mult inferioare.
Testul l-am facut pe cativa sateliti si cateva frecvente pe fiecare satelit dar de fiecare data Inverto a fost superior sau in unele cazuri mult superior fata de acest LNB, cu o diferenta situata intre 3-5% semnal/calitate. Daca observam datele tehnice date de un fabricant foarte serios precum cel de la Kreiling observam ca sunt unele diferente fata de Inverto dar testul practic facut pune la coltul de rusine si acest LNB, precum a pus atatea altele cu blazon mai mare (vezi Invacom, MTI, FTE, etc).
Concluzia mea din ultima perioada este ca majoritatea fabricantilor au inceput sa minta cum pot si cu ce pot ca sa mai pacaleasca clientii sa le cumpere produsele la care nu fac niciun efort sa le imbunatateasca calitativ. Totul se rezuma la marketing, la o serie de publicitati abuzive si mincinoase pe toate siturile care le vand produsele.
In ultimul timp au aparut pe ambalajele LNBurilor inscrisuri precum: HD, HDTV, 4K, etc culminand cu minciuni grosolane de tip PRO Line, PROFI, High Performance, High Gain, etc scrise pentru niste LNBuri catalogate de mine ca fiind de performanta medie, normala, si pe unele dintre ele chiar dezamagitoare (vezi cazul celor de la Mega Sat High Gain sau mai nou poate si Televes, unde scrii pe ambalaj High Gain si in detaliile tehnice dau 57dB, ceea ce corespunde pt un LNB de serie).
Deci prin urmare, nu am gasit inca un LNB care sa aiba performante cat de cat apropiate de Inverto Black Ultra, single, twin, quad, octo.
Totusi as vrea sa mai mentionez inca odata ca fiabilitatea acestor LNBuri Inverto din ultima perioada mai lasa si de dorit (mi-au plesnit cam 3, 2 twin si un single in decurs de 1 an), poate aici chinezii au si ei partea lor de vina dar cu toate aceasta nu pot sa nu folosesc decat aceasta gama pentru a avea un semnal optim dat de LNB.


31 Jul 2015, 16:07
Profile Send private message WWW
Online
User avatar

Joined: 23 Jun 2009, 10:32
Posts: 131950
Location: On the barrel ...
Post Re: Test LNBuri
Cred c-am mai scris asta ...
Cu ani in urma , pe un alt forum , un coleg anunta cu mandrie ca si-a cumparat
un lnb Gold de 0.1 !!! ... postarea cuiva , imediat urmatoare , justificata zic eu :
0.1 fiind ce ? grosimea etichetei ? :lol:

_________________
Ex computer guru !


01 Aug 2015, 08:19
Profile Send private message
User avatar

Joined: 18 Jan 2013, 14:02
Posts: 986
Location: West
Post Re: Test LNBuri
LNB TOKYOSAT single Ku Universal LNBF TS-200
Dupa ce am cumparat jde LNBuri ca sa le pot testa dar si compara cu Inverto Black Ultra surpriza a venit din podul casei, de unde am scos ieri o vechitura de LNB facuta de coreeni de la Tokyosat, Single Universal LNBF TS-200.
De fapt un prieten ma rugase sa-i pun pe o antena RT Inverto de 78cm 4 LNBuri cu care sa receptioneze Astra, HotBird, Thor si Eutelsat 5W, ceva mai ieftin dar totusi functional.
Asa am ajuns sa constat ca vechiul LNBF decolorat de vreme si bantuit de soarecii din pod are cam aproape aceiasi performanta ca marele Inverto (asta nu e o noutate pt mine am mai scris eu despre acest fenomen mai sus. Cand spun aceleasi performante vreau sa precizez ca ele sunt quasi identice pe multe frecvente, cum am intalnit si frecvente pe care inverto era cu 1-2% peste TS 200 dar si acesta din urma avea pe unele frecvente cu 1-3% mai mult.
Am cautat pe Net sa vad daca prin Europa mai se gasesc astfel de LNBuri si la prima cautare nu am gasit dar am observat ca pe siturile Chinezesti se vand unele, nu stiu daca imbunatatite sau mai degraba NU pe care scriu 0.1dB si TS-200 SPECIAL.
Dupa cum se vede din poza atasata vechiul TS-200 are 0.2dB (mai aproape de realitate) si 55dB castig. Pai daca asa stau lucrurile si LNBul scoate aproape aceleasi performante ca Inverto (dat cu 72dB) concluzia este ca toti fabricanti actuali mint de ingheata apa in plina vara.
Image
Image


03 Aug 2015, 19:02
Profile Send private message WWW
User avatar

Joined: 18 Jan 2013, 14:02
Posts: 986
Location: West
Post Re: Test LNBuri
LNB Golden Media High Gain twin si quad versus IBU
Profitand de timpul frumos am mai facut niste teste comparative cu LNBurile Golden Media High Gain Twin si Quad comparandu-le cu cele mai bune pt moment, Inverto Black Ultra OP. Evident ca am inchis ochii inainte sa-l scot din cutie pt a nu mai vedea toate rahaturile scrise pe ambalaj cu toate ca de data asta mi-a atras atentia alta fantasmagorie, antena din imagine...
Golden Media Single nu l-am cumparat pt ca nu este performant din cele citite de mine, de fapt in afara de IBU si Technomate 1 Single care sunt construite dupa alte criterii restul LNBurilor single sunt inferioare ca performante fata de Twin si chiar Quad (chestiune de pret dar asta-i un alt subiect care se poate dezbate).
Ca sa nu lungesc vba, IBU este superior si de aceasta data fata de Golden Media, cu toate variatiunile lui pe anumiti TP dar nu cu f mult. Diferentele sunt mici 1-3 dB, evident ca acolo unde semnalul este slab acesti dB pot face diferenta dar totusi partea buna a GM este ca are o stabilitate/omogenitate pe majoritatea TP.
In linii mari este un LNB bun mai ales daca luam in calcul pretul mai mic de vanzare (o patrime in twin si o treime mai putin decat IBU in quad) si mai ales daca cei 1-3 dB nu sunt indispensabili sau sunt recuperati prin redimensionarea antenei.
Image


07 Aug 2015, 14:17
Profile Send private message WWW
User avatar

Joined: 18 Jan 2013, 14:02
Posts: 986
Location: West
Post Re: Test LNBuri
un mic test facut mai mult pt a compara calitatile LNBului Quad High Gain de la BEST. Valorile citite pe tester arata exact ordinea din poza de mai jos, adica Inverto HG, Golden Media HG si apoi Best HG.
diferentele sunt destul de mici unul fata de celalalt, GM este cu 1 max 2% calitate mai slab ca Inverto iar Best max 1% mai slab sau pe unele frecvente egal cu GM.
luand in comparatie si preturile lor concluzia este ca cele 2 LNBuri din urma sunt un compromis bun acolo unde banii nu sunt suficienti pt a cumpara Inverto.
doua cuvinte si despre Smart Titanium Slim, este cu 2-3 sau pe unele frecv chiar 4% mai slab decat Inverto Ultra HG (cel cu gatul lung).
Image
Image


24 Aug 2015, 14:49
Profile Send private message WWW

Joined: 23 Aug 2015, 13:04
Posts: 2
Post Re: Test LNBuri
As avrea sa va intreb daca tot testati lnb-uri:Am 3 montate in diseq si vreau sa fac sa mearga pe 2 receptoare simultan fara intreruperi(am patit cu loop)
printr-un splitter.Credeti ca ar merge?


24 Sep 2015, 11:15
Profile Send private message
Online
User avatar

Joined: 23 Jun 2009, 10:32
Posts: 131950
Location: On the barrel ...
Post Re: Test LNBuri
Un spliter nu ofera doua iesiri independente ! doar imparte semnalul in doua ...
dispozitivul care ofera mai multe iesiri independente se numeste multiswitch !
m * n .... m intrari ( LNB-uri ) catre n iesiri ( STB-uri ) ...
Independenta se refera la faptul de a putea vedea de pe acelasi LNB doua
lucruri diferite provenind de pe acelasi satelit ... aflate in benzi diferite ( L,H ) si
eventual la polaritati diferite ( H, V ). Solutia nu prea este economica ... daca
exista doar doi utilizatori ... trei sateliti vizionati independent necesita trei LNB-
uri quatro ( LH,LV,HH,HV ) .... deci 12 conexiuni la intrarile unui multiswitch !

_________________
Ex computer guru !


24 Sep 2015, 13:14
Profile Send private message

Joined: 23 Aug 2015, 13:04
Posts: 2
Post Re: Test LNBuri
deci am nevoie de un multiswitch multumesc de raspuns :)


24 Sep 2015, 13:17
Profile Send private message
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 31 posts ]  Go to page 1, 2  Next


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.