HOME DOWNLOADS TOOLS HOW TO'S SOFTCAM.KEY FORUM LINKS
It is currently 29 Mar 2024, 11:54




Post new topic Reply to topic  [ 1 post ] 
 Instalarea unei antene satelit colective 
Author Message
User avatar

Joined: 18 Jan 2013, 14:02
Posts: 986
Location: West
Post Instalarea unei antene satelit colective
Chiar daca nu sunt intru totul de acord cu faptul ca o instalatie care cuprinde mai mult de 5 rceptoare satelit este considerata ca o "instalatie colectiva" (mica), totusi acest tip de instalatie este necesara acolo unde situatia o impune, in general pentru imobile mari, pensiuni, hoteluri etc.
Principiul unei astfel de antene se bazeaza pe faptul ca LNBul instalatiei trebuie sa fie adaptat celor 4 tipuri de semnale diferite pe care sa le distribuie receptoarelor prin intermediul unor distributoare/comutatoare de semnal.
Deci LNBul trebuie sa fie de tip Quatro dar se pot realiza si cu LNBuri Quad in cazul unor instalatii sau eventual cu LNBuri FO sau Optice cum se mai numesc (fibra optica, dar din nou din considerente tehnice nu am sa descriu acest fel de instalatie cu toate ca ea exista in cazul instalatiilor colective).
Chiar daca se pot executa astfel de instalatii in diferite moduri am sa ma rezum la doua dintre cele mai curente, principiul ramanand acelasi, schimbandu-se numai capacitatea componentelor adaptata la nevoile instalatiei respective, mai precis la numarul de receptoare de care este nevoie.
Cele doua tipuri de care am sa scriu sunt instalatiile facute cu Multiswitchuri si instalatiile Unicablu.
In ambele cazuri exemplele sunt nenumarate, componentele la fel si ele depind dupa cum am spus de cerintele instalatiei respective, unele find executate cu Multiswitcuri fixe altele cuplate in cascada, dar am sa exemplific cu o instalatie fixa simpla, formata din 12 Receptoare cuplate la un Multiswitch 9/12 (8 intrari satelit si o intrare Terestru, deci 9 si 12 find receptoarele):
Image
sau cu Multiswitchiuri in cascada:
Image
In general cam acesta este principiul dar evident ca sunt multe de scris la acest capitol si dupa cum am spus depinde de necesitatile instalatiei respective.

Al doilea caz este cel al instalatiilor colective Unicablu, pe care am descris-o AICI


19 Jan 2016, 21:59
Profile Send private message WWW
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 1 post ] 


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.