HOME DOWNLOADS TOOLS HOW TO'S SOFTCAM.KEY FORUM LINKS
It is currently 28 Mar 2024, 12:25




Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 134 posts ]  Go to page Previous  1 ... 3, 4, 5, 6, 7
 Avanpremiera Amiko A3 Combo 
Author Message

Joined: 07 Jun 2015, 22:03
Posts: 26
Post Re: Avanpremiera Amiko A3 Combo
Cea ce ai scris sunt parerile tale vis-a-vis de android tv si iti dau un exemplu de un roman care detine un Sony cu android tv - http://forum.softpedia.com/topic/102281 ... seria-w80/ - stiu ca periel pot fi subiective mai mult si nu obiective
Insa si tu confuzi diferenta intre android 4.x si android 5.0 , mai ales când mi-ai raspuns cu fraza asta ......cei care-l folosesc pe
telefoane mobile trecand de la 4.4 la 5.0 nu-s la fel de entuziasti ! - fiindca am scris destul de clar :
- android 4.x este conceput pt. smartphone-uri/tablete
- android 5.0 este conceput pt. tv-uri si device-uri cu posibilitati de receptie semnal tv
Pe undeva inca e si normal ca noul android 5.0 sa aibă si minusuri fiind la ''inceput de drum''
- Cati ani ia trebuit lui android 4.0 sa ajunga la ce este in prezent ( android 4.4 )?
In plus poate sti poate nu , chiar si la smartphon-uri cu cat ''cresti'' in versiunea android-ului 4.x cu atat apar mai multe nemultumiri , a se citi forumurile/threadurile dedicate smartphon-urilor
La Wetek ( concurenta ) cel putin la prima varianta cu AmLogic/Dual-Core stiu ca se ''experimenteaza si niste imagini E2
Nu stiu in ce masura rezultatele acestor imaginii E2 sunt sau nu multumitoare pt. toti detinatori acelui device
La Wetek Core insa au ''schimbat'' si ei procul de la dul-core la quad-core ( ca si in cazul lui Amiko A3 versus A3 Combo ) , insa Core-ul vine la ''pachet'' cu android 5.0/tv tocmai in ideea ca aceasta vers. de android este mult mai ''pretabila'' la un astfel de device
Nu cred ca echipa de informaticieni sunt atat de.....ca sa isi echipeze noul produs cu ceva software mai prost decat ce a fost implementat in prima versiune/primul device
In fine , astept sa va pretul de vanzare fiindca pana acum mare lucru pare sa nu fie de acest nou receptor
Doar TREI schimbari majore se vad la noul si asteptatul model :
- Proc quad-core in loc de dual-core
- Posibilitatea de a receptiona pe langa dvb-s/s2 si dvb-c/t/t2
- Un 4k/8bit , care sincer cred ca si pe modelul anterior se poate reda astfel de fisiere , fiindca prin hdmi1.4 se poate scoate/reda 4k/30p
Un mare MINUS cred ca va fi IMPOSIBILITATEA de a VIZUALIZA PRG. TV 4K FREE de pe satelit , fiindca acestea sunt pe 10bit , nu 8bit cum poate reda acest nou model
Sigur pretul va fi un factor major in alegerea lui . altfel e tot un Amiko A3 ''tunat'' pe ici pe colo


01 Nov 2015, 11:20
Profile Send private message
User avatar

Joined: 23 Jun 2009, 10:32
Posts: 131950
Location: On the barrel ...
Post Re: Avanpremiera Amiko A3 Combo
OK ! nu-ti fac nici o recomandare ... nici sa-l cumperi nici sa nu !!! de regula
nu fac astfel de recomandari ... ramane fiecare sa judece singur ce I se potriveste !

_________________
Ex computer guru !


01 Nov 2015, 15:49
Profile Send private message
User avatar

Joined: 23 Jun 2009, 10:32
Posts: 131950
Location: On the barrel ...
Post Re: Avanpremiera Amiko A3 Combo
Noutati !!!

Noua familie A3 , a carei aparitie este anuntata in noiembrie , arata asa :

- A3 - varianta de receptor A3 clasic cu chipset dualcore si telecomanda RF
- A3 SE Combo - receptorul cu chipset quadcore prezentat aici pe forum
- A3 SE C/T2 - un receptor cu chipset quadcore dar numai cu tunner DVB-C/T2

Primul model , A3 SE Combo , va apare pe piata pana la sfarsitul acestei luni !
Despre pret nu pot sa va spun mare lucru ... cu aproximatie ... 600 ron !

P.S. SE vine de la Second Edition

_________________
Ex computer guru !


02 Nov 2015, 17:23
Profile Send private message

Joined: 07 Jun 2015, 22:03
Posts: 26
Post Re: Avanpremiera Amiko A3 Combo
- A3 Combo - receptorul prezentat aici pe forum - Mai mult ca sigur cu S812
- A3 Combo DTS - constructiv similar dar chipsetul are support nativ DTS - E varianta mai ''buna'' a lui S812 , adica S812-H
- A3 C/T2 - un receptor pe aceeasi platforma tehnica dar numai cu tunner DVB-C/T2 - Asta sa inteleg ca e fara suport nativ DTS , deci cu varianta ''simpla'' - S812

Traiasca Wetek-ul Core , care e tot cu S812-H


02 Nov 2015, 19:05
Profile Send private message

Joined: 07 Jun 2015, 22:03
Posts: 26
Post Re: Avanpremiera Amiko A3 Combo
Numai pot edita

Wetek Core cu S812-H costa 109 euro si ''echipat'' cu android 5.1


02 Nov 2015, 19:10
Profile Send private message
User avatar

Joined: 23 Jun 2009, 10:32
Posts: 131950
Location: On the barrel ...
Post Re: Avanpremiera Amiko A3 Combo
Pecis cioara de pe gard este mai gustoasa !!! :lol:

_________________
Ex computer guru !


02 Nov 2015, 19:16
Profile Send private message

Joined: 29 Jul 2015, 13:38
Posts: 10
Post Re: Avanpremiera Amiko A3 Combo
M-ai facut curios si am studiat un pic problema cu noul wetek.Pe langa faptul ca mi se pare spartan de simplu,ceea ce m-a dezamagit la A3 Combo se regaseste si la Wetek ,adica tot 8bits pe partea de 4k.Nu am mai studiat daca Wetek poate folosi cartele si pluginuri ,daca este compatibil USALS 100%,daca are port usb3 si daca are si dbv-t..Dar oricum nu-mi face cu ochiul in special pentru cei 8biti de culoare.


02 Nov 2015, 23:21
Profile Send private message
User avatar

Joined: 23 Jun 2009, 10:32
Posts: 131950
Location: On the barrel ...
Post Re: Avanpremiera Amiko A3 Combo
Asta e ! chipsetul exista deja ... atata stia ... intre timp s-a schimbat standardul
de culoare iar noul chipset va fi efectiv disponibil pe un receptor cam peste un an !

_________________
Ex computer guru !


03 Nov 2015, 06:45
Profile Send private message

Joined: 29 Jul 2015, 13:38
Posts: 10
Post Re: Avanpremiera Amiko A3 Combo
Scuzele mele,raspunsesem lui Mario in legatura cu Impresia despre Wetek.Daca era ce ma asteptam il luam.


03 Nov 2015, 10:18
Profile Send private message
User avatar

Joined: 23 Jun 2009, 10:32
Posts: 131950
Location: On the barrel ...
Post Re: Avanpremiera Amiko A3 Combo
Nici o problema ! sunt televizoare 4K fabricate in 2014 care au aceasi problema
... Philips , LG si chiar Samsung ! nu stiu culoare decat pe 8 biti ! au HDMI 1.4a
si dupa cum se vede au luat teapa si case mai mari ... nu ca asta ar fi o consolare ...
ca ei au de unde ...

_________________
Ex computer guru !


03 Nov 2015, 11:20
Profile Send private message

Joined: 10 Dec 2009, 10:45
Posts: 22
Post Re: Avanpremiera Amiko A3 Combo
Am tot citit acest topic in asteptarea unor vesti bune de la Amiko :D ,
referitor la wetek eu am varianta wetek play cu tuner dvb-c/t2 la care s-a reusit implementarea cu destul succes a Enigma 2 facand-ul un receptor ok pe partea de dvb(nu merge ca si un receptor E2 dedicat), acum functionand si kodi destul de bine, pe partea de android este depasit datorita hardware-ului(se misca greoi, se blocheaza etc) iar aplicatia android dvb momentan este o gluma(destul de veche ca nu s-a mai miscat nimic la ea :oops: )
Wetek core intradevar are un procsor mai bun, Android 5, dar inca nu se stie pretul final(sunt doar speculatii) iar disponibilitatea tunerelor tv este in aer...
in prima varianta va fi... fara tunere, iar daca aplicatia de dvb android va fi identica cu prima varianta... frectie la picior de lemn
aplicatie amiko pentru stb este net superioara din toate punctele de vedere si nu cred ca cine doreste un receptor dvb il va cumpara pentru ca se misca bine in android, iar receptia tv este pe locul 2,
Ramane de vazut la lansarea pe piata a wetek core preconizata spre sfarsitul lunii Noiembrie.


03 Nov 2015, 15:15
Profile Send private message

Joined: 07 Jun 2015, 22:03
Posts: 26
Post Re: Avanpremiera Amiko A3 Combo
Pai deja am ''intrat'' in Noiembrie si Amiko A3 Combo inca se lasa ''asteptat''
Nu m-ar mira sa apara cam in acelas timp cu ''concurenta''
As dori sa citesc o ''comparatie'' :
- Amiko A3 Combo DTS & Wetek Core....cu 2 tunere dedicate ( combo ) sau noul tuner multistandard de la TBS


03 Nov 2015, 17:14
Profile Send private message
User avatar

Joined: 23 Jun 2009, 10:32
Posts: 131950
Location: On the barrel ...
Post Re: Avanpremiera Amiko A3 Combo
Nu cred ca se va intampla aici pe forum ... asta pentru ca nimeni n-a facut
o mare pasiune pentru Wetek ... si pentru ca modelul cu DTS nu este iminent !
Eu am cerut un Wetek Play , modelul actual , din interes pentru suportul
multiboot ... Linux / Android ! in rest nu astept nimic special sau ce nu stiu deja !
Asadar ... subiect inchis ! inspecial dupa revelatiile lui @radumx ( multzam ! ) ...
care-mi confirma ceea ce stiam deja ... din citite !

_________________
Ex computer guru !


03 Nov 2015, 18:38
Profile Send private message
User avatar

Joined: 23 Jun 2009, 10:32
Posts: 131950
Location: On the barrel ...
Post Re: Avanpremiera Amiko A3 Combo
Aici se incheie avanpremiera A3 Combo !!! se incheie pentru ca incepand cu
sfarsitul saptaminii viitoare cele doua modele vor fi disponibile in magazine !!!

Amiko A3 - T2/C va costa ~ 500 ron
Amiko A3 - Combo va costa ~ 600 ron


Image

Preturile sunt aproximative ... atat cat stiu eu acum !

_________________
Ex computer guru !


04 Nov 2015, 15:22
Profile Send private message
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 134 posts ]  Go to page Previous  1 ... 3, 4, 5, 6, 7


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.