HOME DOWNLOADS TOOLS HOW TO'S SOFTCAM.KEY FORUM LINKS
It is currently 28 Mar 2024, 11:23




Post new topic Reply to topic  [ 131 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Next
 Faceti cunostiinta cu ... Mut@nt / AX HD51 4K 
Author Message
User avatar

Joined: 18 Jan 2013, 14:02
Posts: 986
Location: West
Post Re: Faceti cunostiinta cu Mut@nt / AX HD51 4K
mersi mult Mihai, niciodata nu am stiut cand sunt, dar nici nu am sarbatorit
sfintii numelui meu si de fiecare data a trebuit sa o aflu de la prieteni carora
le multumesc frumos ca inca se mai gandesc la mine :D


27 Oct 2016, 17:13
Profile Send private message WWW
User avatar

Joined: 23 Jun 2009, 10:32
Posts: 131950
Location: On the barrel ...
Post Re: Faceti cunostiinta cu Mut@nt / AX HD51 4K
Da crezi ca eu stiam ? am citit undeva si mi-am amintit ! ca nu prea-s dus la
biserica ! Cu DM900 4K ... este asa cum am scris eu ... ca era din sursa oficiala !

_________________
Ex computer guru !


27 Oct 2016, 17:15
Profile Send private message
User avatar

Joined: 18 Jan 2013, 14:02
Posts: 986
Location: West
Post Re: Faceti cunostiinta cu Mut@nt / AX HD51 4K
Dupa un timp de incercari cu ultima imagine de la OpenATV instalata in aparat as spune ca aceasta imagine i se potriveste mai bine decat OpenPli, este mai complexa, chiar daca necesita resurse mai multe cum receptorul nu duce lipsa de asa ceva si are de unde sa le ofere totul este perfect.
Pe aceasta imagine pluginurile sunt mai numeroase iar aparatul este mai receptiv la toate schimbarile pe care le-am facut indiferent daca este vorba de vre-un add-on, skin, etc., etc.
Deocamdata toate probele pe satelit la care l-am supus au fost trecute cu bine dar in curand am sa-i testez si partea de terestru/cablu sa vad daca se comporta tot asa.


19 Nov 2016, 11:02
Profile Send private message WWW
User avatar

Joined: 18 Jan 2013, 14:02
Posts: 986
Location: West
Post Re: Faceti cunostiinta cu Mut@nt / AX HD51 4K
Image
Image
Astazi am trecut la instalarea unui Hard de fapt un SSD pe receptor dupa cumse vede din pozele de mai sus, operatiunea sa desfasurat foarte usor si fara probleme.
Nu am sa descriu si eu aceasta operatiune deoarece a fost facuta si exemplificata in video de mai jos:
https://www.youtube.com/watch?v=Lt3oQ_nN3gk
Au urmat si testele de inregistrare care s-au dovedit a fi fara probleme as zice ca totul sa derulat perfect.


27 Nov 2016, 14:52
Profile Send private message WWW
User avatar

Joined: 23 Jun 2009, 10:32
Posts: 131950
Location: On the barrel ...
Post Re: Faceti cunostiinta cu Mut@nt / AX HD51 4K
Mai ! mai ! cand te uiti in burta pacientului ... in afara radiatorului de pe chipset
care-i impresionant ... restul pare banal de-a dreptul !

_________________
Ex computer guru !


27 Nov 2016, 15:09
Profile Send private message
User avatar

Joined: 18 Jan 2013, 14:02
Posts: 986
Location: West
Post Re: Faceti cunostiinta cu Mut@nt / AX HD51 4K
da, asta a fost si prima mea remarca cand am vazut dar acum dupa ce-l folosesc de ceva timp mi-am cam schimbat opinia si afirm ca este o scula f buna, rapida si stabila, cu o redare video f buna, fara buguri si alte opinteli, fapt pt care dupa cum se vede am inceput sa o mai impodobesc cu un SSD, va veni si un tuner DVB-C/T2, ca mde este perioada Craciunului si trebuie impodobite sculele :D


27 Nov 2016, 17:39
Profile Send private message WWW
User avatar

Joined: 23 Jun 2009, 10:32
Posts: 131950
Location: On the barrel ...
Post Re: Faceti cunostiinta cu Mut@nt / AX HD51 4K
... pai dac-ai fost copchil cuminte !

_________________
Ex computer guru !


27 Nov 2016, 19:24
Profile Send private message

Joined: 10 Aug 2013, 13:44
Posts: 22
Post Mutant HD51.Octagon 4K
Aceste receptoare se pot folosi server CCcam sau numai client ?
Cardreaderul stie decoda Viaccess,Conax,......?
Blindscan stie ? Nu vazui in caracteristici consemnat.
Va multumesc.


26 Feb 2017, 20:55
Profile Send private message
User avatar

Joined: 18 Jan 2013, 14:02
Posts: 986
Location: West
Post Re: Faceti cunostiinta cu Mut@nt / AX HD51 4K
REMOTE CHANNEL STREAM CONVERTER

Descriere:
Acest plugin E2 chiar daca la origine a fost facut pt Vu el functioneaza pe toate receptoarele cu Enigma 2.
In fond acesta este un fel de IPTV local adica cu ajutorul lui se pot viziona programe pe un receptor (client) din Listele de Buchete aflate de pe alt receptor E2 (server) dintr-o retea locala (wifi sau Lan) din casa.
Deci conditia principala sunt 2 receptoare E2 aflate in aceiasi retea Net din casa.

Instalare si functionare:
Din meniul receptorului client cel pe care dorim sa vizionam programele respective din celalalt receptor de la Plugin facem Download (buton verde) si de la sectiunea Extensii instalam pluginul "Remote Channel Stream Converter" dupa care facem un restart GUI.
Tot la Meniu - Setup - Service Searching observam ca apare un sub-meniu: Remote channel stream converter (foto 1) pe care apasam apoi buton Galben.
Apare o interfata unde trebuie sa scriem IPul receptorului unde sunt programele pe care dorim sa le vedem (IP Server) (foto 2) si apasam buton Verde.
Dupa ce scaneaza buchetele din receptorul server acestea vor apare in interfata urmatoare (poza 3) unde dam un Download pe buchetul dorit.
Acum avem acest buchet alaturi de celelalte in receptorul client deci nu avem decat sa apasam pe cel dorit ca acesta sa se deschida.

Concluzii:
In primul rand ca sa functioneze perfect acest sistem de vizionare multi-room ca sa-l numesc asa trebuie sa se afle intr-o retea locala Net stabila si buna indiferent daca receptoarele sunt legate prin wifi sau cablu.
Daca receptorul server este in functiune atunci pe receptorul client se poate vedea NUMAI programul pe care este serverul dar daca este in Stand By atunci se pot urmarii toate programele din cel server.
Cu cat sunt mai performante receptoarele (server/client) cu atat programele urmarite sunt mai fluide, fara intreruperi.
Testul facut de mine a fost intre Un Mut@nt HD51 ca si client si Un Octagon SF4008 sau un SAB Unix Solo ca si server.
Cu aceasta ocazie Mut@ntul a beneficiat de programele receptoarelor server unde tunerul era compatibil cu Multistream sau DVB-s2X in cazul Octagonului fara nicio problema.
In concluzie o buna solutie de vizionare multi-room.

Foto 1.
Image

Foto 2.
Image


Foto 3.
Image

Foto 4.
Image


28 May 2017, 20:38
Profile Send private message WWW
User avatar

Joined: 23 Jun 2009, 10:32
Posts: 131950
Location: On the barrel ...
Post Re: Faceti cunostiinta cu ... Mut@nt / AX HD51 4K
Image

- sunt suportate acelasi versiuni de emulatoare Oscam
- nu vor mai apare builduri zilnice ci periodice cumulative
- meniul se poate adapta nivelului de expertiza al utilizatorului
- suportul multistream ( MST) si S2X functional
- suportul display ECM a devenit mai complet
- playerul system este Gstreamer 1.12.1

_________________
Ex computer guru !


06 Jul 2017, 07:57
Profile Send private message
User avatar

Joined: 18 Jan 2013, 14:02
Posts: 986
Location: West
Post Re: Faceti cunostiinta cu ... Mut@nt / AX HD51 4K
Dupa ceva asteptare a sosit si noul tuner DVB-S2X pentru Mut@nt HD51 sau AX:

Image

Image

Image

PRIMA REMARCA:
Daca montati tunerul DVB-S2X in receptor iar softul folosit de aparat nu este unul nou care a adaptat driverele si optiunile noului tuner, acesta NU va fi recunoscut, deci inainte sau dupa montarea in decodor al tunerului trebuie sa aveti si un soft nou (OpenATV 6.0, Sau ultimul OpenPli, etc)
Primele teste au fost facute cu 2 decodoare separate pe unul cu imagine OpenATV 5.3 si tuner de origine DVB-S2 Samsung si celalalt cu OpenATV 6.0 si tuner DVB-S2X cu aceiasi antena multi-sateliti.
Cum datele tunerului DVB-S2X erau net inferioare fata de tunerul DVB-S2 am procedat la montarea ambelor pe acelasi decodor cu imaginea OpenATV 6.0 (deoarece pe OpenATV 5.3 nu este recunoscut DBV-S2X), antena fiind aceiasi.
Din pacate toate datele de pe mai multi sateliti au fost in defavoarea tunerului DVB-S2X cu procente cuprinse intre 0 si -7% la semnal si 0 si -6% la calitate.
Am testat tunerul DVB-S2X si pe Multistream si functioneaza corect dar si de asta data fata de tunerul Octagonului DVB-S2X este putin mai slab, fara a afecta buna receptie a programelor.
Surpriza neplacuta este ca pe Frecventa 12621 DVB-S2X pe satelitul Eutelsat 33°E aparatul nu are semnal iar cu Octagonul nu sunt probleme pt a receptiona cele 3 canale TF1, NT1, TMC (elvetiene).
Chiar daca in cazul asta pierderea nu este prea mare si nu ar fi exclus sa fie de natura software, in cazul celorlalte frecvente normale procentele lipsa s-ar putea sa creieze probleme mai repede in caz de timp nefavorabil.
Cu aceasta ocazie am testat si tunerul DVB-T2 si l-am comparat cu un tuner Extern TBS USB si cu tunerul televizorului. Si in cazul acesta valorile de semnal sunt putin mai mici decat celelalte doua dar fara sa afecteze receptia.
Pentru nu avea dubii in privinta DVB-S2X am sa incerc inca doua imagini care au optunile pt acest tuner si voi revenii cu precizarile de rigoare.

CONCLUZIE:
Concluzia pe care as rezuma-o din acest test este ca: "La pomul laudat sa nu te duci cu sacul"...
Poate daca Samsung va face si acest tuner si cei care updateaza softurile vor mai gadila putin acest aspect lucrurile vor sta diferit.


03 Aug 2017, 13:12
Profile Send private message WWW
User avatar

Joined: 23 Jun 2009, 10:32
Posts: 131950
Location: On the barrel ...
Post Re: Faceti cunostiinta cu ... Mut@nt / AX HD51 4K
OpenATV 6.1 : AX51 ... poate au mai pus ceva in sac ... desi eu cred
ca atata stie tunerul si pace buna ...

P.S. merita sa incerci si imaginea asta : AX51 ... mie-mi plac baietii astia !

_________________
Ex computer guru !


03 Aug 2017, 13:36
Profile Send private message
User avatar

Joined: 18 Jan 2013, 14:02
Posts: 986
Location: West
Post Re: Faceti cunostiinta cu ... Mut@nt / AX HD51 4K
OpenATV 6.1 nu e OK mai e si plina de buguri acu verific OpenPli 6.0 e putin mai buna dar tot cu opinteala.
am so incerc si pe cea data de tine dar mai iau o pauza ca ma doare capul deja...


03 Aug 2017, 17:24
Profile Send private message WWW
User avatar

Joined: 18 Jan 2013, 14:02
Posts: 986
Location: West
Post Re: Faceti cunostiinta cu ... Mut@nt / AX HD51 4K
Cu OpenPli 6.0 functioneaza programele DVB-S2X satelit Eutelsat 33°E dar numai rescanand programele din nou. eu bagam o lista a Octagonului SF4008 inregistrata in calculator si se pare ca pt aceste programe nu era conforma dar functiona pt celelalte canale.


03 Aug 2017, 19:11
Profile Send private message WWW
User avatar

Joined: 23 Jun 2009, 10:32
Posts: 131950
Location: On the barrel ...
Post Re: Faceti cunostiinta cu ... Mut@nt / AX HD51 4K
Mai "fuge" un pic frecventa ... chestie rotunjita la scanare in anumite limite !
dar pe valori memorate pe alt tuner s-ar putea sa fii chiar la limita ... pe noul tuner !

_________________
Ex computer guru !


03 Aug 2017, 20:09
Profile Send private message
User avatar

Joined: 18 Jan 2013, 14:02
Posts: 986
Location: West
Post Re: Faceti cunostiinta cu ... Mut@nt / AX HD51 4K
In sfarsit o imagine care incepe sa fie ceea ce trebuie pt aparat este OpenVIX.
partea buna si pt cei mai ne-experimentati este downloadul oscamului direct de la pluginuri, totusi partea rea e ca apoi trebuie facuta manual doar pt prima data configuratia acestuia in etc/tuxbox/config iar apoi da acces si la webinterfata oscamului.
pana acum este cea mai adaptata imagine din multe pcte de vedere.


04 Aug 2017, 11:43
Profile Send private message WWW

Joined: 12 Jan 2015, 23:53
Posts: 232
Post Re: Faceti cunostiinta cu ... Mut@nt / AX HD51 4K
deci tot octagonul e mai stabil pana la urma!? l-am comandat si eu de pe sat king si cred ca luna viitoare dau comanda si de un octagon sx88 sunt tare curios cum se misca si ce multistream vede si ce sensibilitate are la tuner ca amiko alien mini nu iau nici un multistream pe 12 w cu antena de 1 m .bine o sa. il incer pe antena asta de 1m si pe urma vad la tare pe antena de prime focus 1.8m.


17 Sep 2017, 23:51
Profile Send private message
User avatar

Joined: 18 Jan 2013, 14:02
Posts: 986
Location: West
Post Re: Faceti cunostiinta cu ... Mut@nt / AX HD51 4K
nu am mai updatat la acest subiect in ultima perioada dar pt mine tot Mut@ntul cu tuner DVB_S2X ramane mai ok (mde poate prima dragoste nu se uita usor) cu OpenVix si ceva bibileala l_am adus la niste performante f bune deci ar cam trebui sa rectific putin nemultumirea de la inceputul celor scrise chiar si pt partea tunerului. calitate/pret Mut@ntul is the best.
Octagon SX88 HD nu te_as sfatui pt ca este un Linux dedicat updatat numa de suportul tehnic al celor de la Octagon unde sunetul pe francezi DD+ multistream pe 5W nu functioneaza si cu toate sezizarile trebuiesc pupate moastele octagonistilor pana sa scoata vreo updatare (daca o vor scoate vreodata), deci e un decodor avortat. daca tot vrei sa incerci ceva interesant in afara de 4K atunci indreapta_ti atentia spre VUGA (sau VIARK este acelasi) si acolo in afara de multistream poti descoperii si alte chestii interesante el practic fiind o conserva inbunatatita a Qviartului


18 Sep 2017, 14:50
Profile Send private message WWW
User avatar

Joined: 18 Jan 2013, 14:02
Posts: 986
Location: West
Post Re: Faceti cunostiinta cu ... Mut@nt / AX HD51 4K
TEST FUNCTIONALITATE FRANSAT (programele frantuzesti de pe satelitul Eutelsat 5W)
Pentru a inlatura suspiciunile am facut un test de functionare a receptorului Mut@nt HD51 (Imagine OpenATV 5.3) cu cardul Fransat PC.5 si cu Modulul Fransat (CI+) cu card PC.6 iar rezultatul dupa cum se vede este ca amble variante functioneaza corect in acest receptor: vezi video AICI


25 Feb 2018, 16:03
Profile Send private message WWW
User avatar

Joined: 23 Jun 2009, 10:32
Posts: 131950
Location: On the barrel ...
Post Re: Faceti cunostiinta cu ... Mut@nt / AX HD51 4K
OpenATV 5.3 ! aoleu !!! l-ai lasat sa se aseze praful pe el ...
se pare ca doar Octagonul are necazuri cu CI+ ... eu cred ca nu are ... + !

_________________
Ex computer guru !


25 Feb 2018, 17:22
Profile Send private message
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 131 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Next


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 21 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.