HOME DOWNLOADS TOOLS HOW TO'S SOFTCAM.KEY FORUM LINKS
It is currently 28 Mar 2024, 11:38




Post new topic Reply to topic  [ 124 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Next
 Faceti cunostiinta cu ... OCTAGON SF4008 4K 
Author Message
User avatar

Joined: 23 Jun 2009, 10:32
Posts: 131950
Location: On the barrel ...
Post Re: Faceti cunostiinta cu ... OCTAGON SF4008 4K
Si acum pe OpenATV ...

Image

Image

... in MST ( Multistream )

Image

Image

... si in S2X

_________________
Ex computer guru !


22 Apr 2017, 11:39
Profile Send private message
User avatar

Joined: 18 Jan 2013, 14:02
Posts: 986
Location: West
Post Re: Faceti cunostiinta cu ... OCTAGON SF4008 4K
Referitor la TPul de pe Eutelsat 33C si cele 3 programe franceze/elvetiene care se transmit acolo in DVB-S2X, in zona mea semnalul este f puternic si stabil, de fapt mai puternic cu vreo 2dB fata de cele transmise in Multistream pe satelitul Eutelsat 5W.
Ca unul care urmareste frecvent programele franceze de la inceputul transmiteri lor pe sateliti (TNTSAT, FRANSAT, BisTv, Multistream si DVB-S2X), pot concluziona ca cele 3 programe transmise in DVB-S2X pe 33E au semnalul cel mai puternic si sunt "de departe cele mai calitative" din pct de vedere al imaginii (si sunetului).
Diferenta este atat de vizibila incat se poate constata la ochiometru, pacat ca posibiltatile mele tehnice nu-mi permit niste masuratori/teste mai elaborate la acest capitol(rezolutie, calorimetrie si contrast).
dar dupa cum am mai spus si repet pt Multistream antena trebuie sa fie suficient de mare ca semnalul obtinut sa fie pe masura. ca exemplu daca o antena de 80cm ar fi suficienta pt Eutelsat 5W atunci recomandarea mea ar fi 1m ca sa nu fie niciun fel de problema mai ales pe timp nefavorabil cand se stie ca se mai pierd niste dBei...


24 Apr 2017, 11:06
Profile Send private message WWW
User avatar

Joined: 23 Jun 2009, 10:32
Posts: 131950
Location: On the barrel ...
Post Re: Faceti cunostiinta cu ... OCTAGON SF4008 4K
Mda ! eu m-am multumit sa evidentiez fenomenul ca pe o curiozitate tehnica ...
functionala ce-i drept ... S2X mi se pare ca nu-si gaseste prea multi suporteri ...
iar MST a devenit "mama tuturor ranitilor" cu bani putini si pretentii mici !

_________________
Ex computer guru !


24 Apr 2017, 12:00
Profile Send private message
User avatar

Joined: 18 Jan 2013, 14:02
Posts: 986
Location: West
Post Re: Faceti cunostiinta cu ... OCTAGON SF4008 4K
eu cred ca DVB-S2X repreznta la fel ca si 4K viitorul iar MST este un bonus pt aceia care au posbiltatea tehnica sa-l receptioneze


24 Apr 2017, 12:26
Profile Send private message WWW
User avatar

Joined: 18 Jan 2013, 14:02
Posts: 986
Location: West
Post Re: Faceti cunostiinta cu ... OCTAGON SF4008 4K
Am explicat pe prima pagina ce se poate face cu ajutorul Open Webif dar trebuie stiut ca aceasta aplicatie poate fi folosita si dupa o tableta sau un smartfon nu numai de pe PC, care este in aceiasi retea (Wifi) cu receptorul respectiv (orice receptor Linux unde a fost instalat pluginul Open Webif).
Ca sa folosim aplicatia cu ajutorul Smartfonului (de preferat unul cu niste caracteristici mai bune) mai intai trebuie sa instalam in acesta playerul VLC.
Dupa aceasta in adresa browserului telefonului scriem la fel ca pt PC: IPulReceptorului:80 si se va deschide o pagina precum cea din foto.1 de mai jos unde avem cateva optiuni printre care si un Satfinder, foto.2 (personal nu as face reglaje cu un astfel de satfinder datorita decalajului dintre schimbarea semnalului real si transmiterea lui spre telefon).
Jos la sfarsitul pagini este: "Show Full OpenWebif" pe care daca apasam apare interfata cunoscuta a Open Webif atunci cand o deschidem de pe calculator, foto.3.
In aceasta interfata se pot face toate operatunile pe care le putem face si de pe PC, explicate pe prima pagina, eventual sa vizionam un program Tv (fara ca receptorul sa fie deschs ci doar in "Stand by", foto.4

Foto.1

Image

Foto.2

Image

Foto.3

Image

Foto.4

Image


05 May 2017, 17:33
Profile Send private message WWW

Joined: 12 Jan 2015, 23:53
Posts: 232
Post Re: Faceti cunostiinta cu ... OCTAGON SF4008 4K
dar pe12 w prinde ceva multistream?


11 May 2017, 23:50
Profile Send private message
User avatar

Joined: 23 Jun 2009, 10:32
Posts: 131950
Location: On the barrel ...
Post Re: Faceti cunostiinta cu ... OCTAGON SF4008 4K
Image

In mod normal ... ar trebui !!! dar oare merita ? sunt niste canale de KKT ...

_________________
Ex computer guru !


12 May 2017, 07:10
Profile Send private message

Joined: 12 Jan 2015, 23:53
Posts: 232
Post Re: Faceti cunostiinta cu ... OCTAGON SF4008 4K
ma refer la Paramount Channel Italy,top calcio,nuvolari,vh1 italy,marco polo,super!,pop,k2,frisbee.


14 May 2017, 21:03
Profile Send private message
User avatar

Joined: 23 Jun 2009, 10:32
Posts: 131950
Location: On the barrel ...
Post Re: Faceti cunostiinta cu ... OCTAGON SF4008 4K
Image

_________________
Ex computer guru !


22 May 2017, 12:07
Profile Send private message
User avatar

Joined: 18 Jan 2013, 14:02
Posts: 986
Location: West
Post Re: Faceti cunostiinta cu ... OCTAGON SF4008 4K
REMOTE CHANNEL STREAM CONVERTER

Descriere:
Acest plugin E2 chiar daca la origine a fost facut pt Vu el functioneaza pe toate receptoarele cu Enigma 2.
In fond acesta este un fel de IPTV local adica cu ajutorul lui se pot viziona programe pe un receptor (client) din Listele de Buchete aflate de pe alt receptor E2 (server) dintr-o retea locala (wifi sau Lan) din casa.
Deci conditia principala sunt 2 receptoare E2 aflate in aceiasi retea Net din casa.

Instalare si functionare:
Din meniul receptorului client cel pe care dorim sa vizionam programele respective din celalalt receptor de la Plugin facem Download (buton verde) si de la sectiunea Extensii instalam pluginul "Remote Channel Stream Converter" dupa care facem un restart GUI.
Tot la Meniu - Setup - Service Searching observam ca apare un sub-meniu: Remote channel stream converter (foto 1) pe care apasam apoi buton Galben.
Apare o interfata unde trebuie sa scriem IPul receptorului unde sunt programele pe care dorim sa le vedem (IP Server) (foto 2) si apasam buton Verde.
Dupa ce scaneaza buchetele din receptorul server acestea vor apare in interfata urmatoare (poza 3) unde dam un Download pe buchetul dorit.
Acum avem acest buchet alaturi de celelalte in receptorul client deci nu avem decat sa apasam pe cel dorit ca acesta sa se deschida.

Concluzii:
In primul rand ca sa functioneze perfect acest sistem de vizionare multi-room ca sa-l numesc asa trebuie sa se afle intr-o retea locala Net stabila si buna indiferent daca receptoarele sunt legate prin wifi sau cablu.
Daca receptorul server este in functiune atunci pe receptorul client se poate vedea NUMAI programul pe care este serverul dar daca este in Stand By atunci se pot urmarii toate programele din cel server.
Cu cat sunt mai performante receptoarele (server/client) cu atat programele urmarite sunt mai fluide, fara intreruperi.
Testul facut de mine a fost intre Un Mut@nt HD51 ca si client si Un Octagon SF4008 sau un SAB Unix Solo ca si server.
Cu aceasta ocazie Mut@ntul a beneficiat de programele receptoarelor server unde tunerul era compatibil cu Multistream sau DVB-s2X in cazul Octagonului fara nicio problema.
In concluzie o buna solutie de vizionare multi-room.

Foto 1.
Image

Foto 2.
Image


Foto 3.
Image

Foto 4.
Image


28 May 2017, 20:38
Profile Send private message WWW
User avatar

Joined: 23 Jun 2009, 10:32
Posts: 131950
Location: On the barrel ...
Post Re: Faceti cunostiinta cu ... OCTAGON SF4008 4K
Asta pare o solutie simpla , similara ca posibilitati cu WebIF dar ... aplcabila
retelei de receptoare Enigma2 din casa ! nu-i rau deloc ...

_________________
Ex computer guru !


29 May 2017, 09:19
Profile Send private message

Joined: 12 Jan 2015, 23:53
Posts: 232
Post Re: Faceti cunostiinta cu ... OCTAGON SF4008 4K
a aparut Zgemma-H7S-Multistream 4K-HEVC https://www.alibaba.com/product-detail/ ... 458.GU5BgL si despre ZGEMMA-H5 cica ar sti multistrea https://www.aliexpress.com/item/2pcs-lo ... 33827.html?


19 Jun 2017, 07:28
Profile Send private message
User avatar

Joined: 23 Jun 2009, 10:32
Posts: 131950
Location: On the barrel ...
Post Re: Faceti cunostiinta cu ... OCTAGON SF4008 4K
Mda ... am vazut deja ... dar am remarcat pretul descurajator ! adus in Europa
asta inseamna 190-230 Euro + Transport + profit ... peste clasa de pret careia ii
apartine ... eu cred ca nu va starni prea mare interes ! din acest motiv ... tehnic
ar putea fi OK ! In aceasta clasa de pret mai sunt si altii ... Mut@ant HD51 ( 175euro )
... Octagon sf 4008 4K ( 210 euro ) ... Spycat 4K Mini , Xsarius Revo si Galaxy 4K
... toate astea suportate si ele de catre OpenPLi ! si mai este ceva ... sa aduci
direct un receptor asa de scump cu riscurile de garantie inerente ... parca-i prea mult !
Problema receptoarelor bazate pe chipseturile Broadcom de 10-12K DMIPS este
ca folosesc chipseturi prea tari , prea complexe si prea scumpe ... ca sa faca ce ?
firmware-urile bazate Enigma2 sunt evident sub nivelul chipsetului ... folosesc
, cu indulgenta , cam 50% din potential ...

Despre Zgemma H5 ... am scris ... atentie nu este un receptor 4K ! stie HEVC
H.265 1080p !!! cred ca tehnic este OK ! este bazat pe chipsetul BCM 73625 ...
dualcore 2*750 MHz de 2000 DMIPS ! si deocamdata nu emite nimeni in HEVC 1080p !
Tot acestei categorii apartine un receptor pe care-l folosesc pentru capturi de
TP ( transponder stream ) ... Amiko Mini Combo Extra ... bazat pe un chipset
ALi dualcore de 2000 DMIPS ... si care este la jumatate de pret !

_________________
Ex computer guru !


19 Jun 2017, 07:50
Profile Send private message
User avatar

Joined: 18 Jan 2013, 14:02
Posts: 986
Location: West
Post Re: Faceti cunostiinta cu ... OCTAGON SF4008 4K
Zgemma H7 inca nu a ajuns in Europa (cam urmaresc subiectul ca ma intereseaza aparatul) si din cate am citit eu nu va apare mai devreme de luna iulie (daca totul va fi OK). despre pret sunt toate sansele sa treaca de 200€, dupa mine cam 240€ cel putin la inceput. daca procesorul este identic cu al Mut@ntului si al Octagonului 4k, memoria aceiasi in schimb tunerul din nou va face diferenta va fi cam acelasi cu Octagonul, DVB-S2X deci MST OK.


19 Jun 2017, 12:23
Profile Send private message WWW
User avatar

Joined: 23 Jun 2009, 10:32
Posts: 131950
Location: On the barrel ...
Post Re: Faceti cunostiinta cu ... OCTAGON SF4008 4K
O veste mai putin buna despre sf4008 ... colegii de pe alt forum spun ca odata
cu canicula receptorul a inceput sa aiba probleme de racire !!! Temperatura
procesor masurata de imaginea SatDreamGr arata 68-72 de grade !!! dupa ce i s-a
atasat un cooler extern ... a coborat la 58-60 de grade si receptorul a redevenit
stabil ... Interesant este , am remarcat asta , ca intre primele fotografii ale lui
sf4096 si cele ulterioare diferea exact marimea radiatorului de pe procesor ...
semn ca stiau ei ceva ...

_________________
Ex computer guru !


24 Jul 2017, 13:30
Profile Send private message
User avatar

Joined: 18 Jan 2013, 14:02
Posts: 986
Location: West
Post Re: Faceti cunostiinta cu ... OCTAGON SF4008 4K
o temperatura masurata cu optiunile dintr-o imagine este ca o frectie cu analcid... asta ca sa fie corecta trebuie sa fie facuta cu sonde de temperatura si eventual un soft special pt asa ceva... este la fel cum am lua de bune masuratorile semnal/calitate de pe barele de semnal dintr-o imagine sau alta.
revenind la cele afirmate la réceptorul meu Octagon nu am remarcat vreo disfunctionalitate datorata caldurii.
eu cred ca toata aceasta poveste plecata de la cineva care a pus intrebarea si pe forumul meu si caruia i-am raspuns cu aceleasi cuvinte este ca o furtuna intr-un pahar cu apa si ii sfatuiesc pe posesorii acestui aparat sa stea linistiti si sa nu se ia dupa zvonuri nefondate.
pe forumurile dedicate Octagonului unde scriu oamenii care stiu despre ce vorbesc nu au aparut informatii legate de acest aspect sau cel mult eu nu sunt la curent cu ele.


25 Jul 2017, 12:44
Profile Send private message WWW
User avatar

Joined: 18 Jan 2013, 14:02
Posts: 986
Location: West
Post Re: Faceti cunostiinta cu ... OCTAGON SF4008 4K
2 antene wifi cu care Octagonul functioneaza f bine:

Image


12 Aug 2017, 14:22
Profile Send private message WWW

Joined: 12 Jan 2015, 23:53
Posts: 232
Post Re: Faceti cunostiinta cu ... OCTAGON SF4008 4K
vad ca a inceput sa scada pretul https://www.satking.de/en/Receiver/Sate ... n%20SF4008


07 Sep 2017, 22:42
Profile Send private message

Joined: 12 Jan 2015, 23:53
Posts: 232
Post Re: Faceti cunostiinta cu ... OCTAGON SF4008 4K
https://www.youtube.com/watch?v=p7Wvi18C7708, firmware:http://openeight.de/index.php?open=sf4008


19 Sep 2017, 08:45
Profile Send private message

Joined: 12 Jan 2015, 23:53
Posts: 232
Post Re: Faceti cunostiinta cu ... OCTAGON SF4008 4K
gata... :mrgreen: a sosit jucaria :D


19 Sep 2017, 12:50
Profile Send private message
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 124 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Next


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 23 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.