HOME DOWNLOADS TOOLS HOW TO'S SOFTCAM.KEY FORUM LINKS
It is currently 28 Mar 2024, 12:55




Post new topic Reply to topic  [ 9 posts ] 
 2 televizoare 1 sau 2 Receptore 1 cablu Coax. 
Author Message
User avatar

Joined: 18 Jan 2013, 14:02
Posts: 986
Location: West
Post 2 televizoare 1 sau 2 Receptore 1 cablu Coax.
Deoarece aceasta intrebarea "cum sa fac sa cuplez doua receptoare (sau eventual unul singur) cu un singur cablu de coborare de la antena satelit si sa pot vedea in 2 camere diferite, sau cu ajutorul a 2 receptoare si 2 Tv sau cu un receptor si 2 Tv" a fost pusa de nenumarate ori incerc sa lamuresc cum se poate face aceasta in randurile de mai jos.
Primul caz si cel mai frecvent si mai necostisitor este cuplarea receptoarelor in LOOP, adica de la iesirea coax a primului tras un cablu pana la intrarea coax a celui de-al doilea.
Inconvenientul este ca NU pot functiona amandoua impreuna, unul va fi in Stand-By si celalalt in functiune.

LOOP:
Image
Alta schema de cuplare ar fi cu ajutorul unui Splitter 2 Way (atentie sa fie de satelit 5-2500MHz All ports Power pass) dar din pacate si in aceasta situatie Receptoarele NU pot functiona impreuna ci doar separat ca si in primul caz.

SPLITTER:
Image

A treia schema este cu ajutorul unui STACKER-DESTAKER un aparat format din 2 componente (1 Staker si 2 Destaker) unele alimentate direct de Receptor, altele cu alimentare separata de la o priza de curent.
Stakerul se plaseaza ca si un DiSEqC pe langa antena satelit si este nevoie de un singur cablu coax pana la Destakerul plasat in casa, de unde se pot trage 2 cabluri diferite pt fiecare Receptor in parte.
Inconvenientul este ca este destul de scump dar avantajul este ca Receptoarele pot functiona independent unul fata de celalalt si evident ambele impreuna.

STAKER-DESTAKER:
Image

O alta solutie este o instalaie UNICABLU unde trebuie sa avem un LNB Unicablu, Receptoarele sa aiba in Meniu si functionalitatea de reglaj LNB Unicablu (la TYPE LNB) sau SCR (Satelite-Channel-Router), prize satelit in casa pt Unicablu sau eventual un Splitter Unicablu.

UNICABLU:
Image

Ar mai exista o posibilitate daca ne gandim ca defapt vrem sa vedem pe un alt Tv dintr-o alta camera un program oferit de un Receptor aflat in alta incapere si aceasta ar fi posibil cu ajutorul unor transmitatoare/receptoare de semnal audio/video de noua generatie care folosesc practic tehnologia curentului electric purtator (CPL) si nu numai ca transmit emnalul video/audio la al doilea Tv dar se poate schimba chiar canalul Receptorului din cealalta camera.
Pt asta vezi schema si video alaturat:

VIDEO/AUDIO TRANSMITER:
Image

https://www.youtube.com/watch?v=kuXZlPbWQJc


18 Jan 2016, 16:29
Profile Send private message WWW
User avatar

Joined: 18 Jan 2013, 14:02
Posts: 986
Location: West
Post Re: 2 televizoare 1 sau 2 Receptore 1 cablu Coax.
am uitat sa precizez ca si in cazul Unicablu Receptoarele pot functiona impreuna si independent unul fata de celalalt.


18 Jan 2016, 16:41
Profile Send private message WWW
User avatar

Joined: 18 Jan 2013, 14:02
Posts: 986
Location: West
Post Re: 2 televizoare 1 sau 2 Receptore 1 cablu Coax.
un amanunt care mi-a scapat ar fi ca din explicatii s-ar parea ca primul si al doilea caz ar fi cam identice, dar al doilea caz este atunci cand receptoarele nu au iesirea LOOP (in desen am uitat sa sterg isirea LOOP de la receptoare)
asta nu inseamna ca si asa instalatia din cazul 2 nu este functionala, dar nu ar mai fi fost necesar Splitterul.
Image


19 Jan 2016, 12:43
Profile Send private message WWW
User avatar

Joined: 18 Jan 2013, 14:02
Posts: 986
Location: West
Post Re: 2 televizoare 1 sau 2 Receptore 1 cablu Coax.
cu scuzele de rigoare inca o precizare la sistemul Staker Destaker este ca LNBul trebuie sa fie un TWIN LNB a carui iesiri merg in 2 porturi diferite ale Stakerului, apoi cablu coax pana in casa la Destaker si 2 cabluri catre cele 2 receptoare.


19 Jan 2016, 18:02
Profile Send private message WWW

Joined: 12 Jan 2015, 23:53
Posts: 232
Post Re: 2 televizoare 1 sau 2 Receptore 1 cablu Coax.
@antenutze:se da o antena,powerpass,dc block si doua receptoare amiko a4 si videostrong k3 pro si frecventele 10727h30000 si 12539h30000 daca pe primul am frecventa 10727h30000 si pe al doilea 12539h30000 conectate la cele de mai sus nu am semnal pe nici unul dar daca pe amandoua am aceeasi frecventa am semnal.cu cele de mai sus nu trebuia sa am semnal pe doua frecvente diferite cu aceeasi polarizare?respectiv h-h,v-v?


20 Sep 2017, 17:13
Profile Send private message

Joined: 12 Jan 2015, 23:53
Posts: 232
Post Re: 2 televizoare 1 sau 2 Receptore 1 cablu Coax.
''cu scuzele de rigoare inca o precizare la sistemul Staker Destaker este ca LNBul trebuie sa fie un TWIN LNB a carui iesiri merg in 2 porturi diferite ale Stakerului, apoi cablu coax pana in casa la Destaker si 2 cabluri catre cele 2 receptoare'' aici nu vad rostul daca e lnb twin merg 2 cabluri cate unul la fiecare receptor nu?nu mai trebuie staker si destaker nu!?


20 Sep 2017, 19:56
Profile Send private message
User avatar

Joined: 18 Jan 2013, 14:02
Posts: 986
Location: West
Post Re: 2 televizoare 1 sau 2 Receptore 1 cablu Coax.
da, LNBul trebuie sa fie twin dar subiectul aici era ca sa avem 1 singur cablu de coborare de la antena ca daca am putea trage 2 sau mai multe atunci nu mai este cazul de fata


21 Sep 2017, 10:26
Profile Send private message WWW

Joined: 12 Jan 2015, 23:53
Posts: 232
Post Re: 2 televizoare 1 sau 2 Receptore 1 cablu Coax.
referitor la aceasta situatie e vreo solutie?(@antenutze:se da o antena,powerpass,dc block si doua receptoare amiko a4 si videostrong k3 pro si frecventele 10727h30000 si 12539h30000 daca pe primul am frecventa 10727h30000 si pe al doilea 12539h30000 conectate la cele de mai sus nu am semnal pe nici unul dar daca pe amandoua am aceeasi frecventa am semnal.cu cele de mai sus nu trebuia sa am semnal pe doua frecvente diferite cu aceeasi polarizare?respectiv h-h,v-v?)


21 Sep 2017, 10:48
Profile Send private message
User avatar

Joined: 18 Jan 2013, 14:02
Posts: 986
Location: West
Post Re: 2 televizoare 1 sau 2 Receptore 1 cablu Coax.
in teorie DA dar in practica se pare ca receptoarele incearca sa trimita curentul simultan cautand fiecare sa fie prioritar dar in realitate se contracareaza unul pe celalalt.


21 Sep 2017, 16:54
Profile Send private message WWW
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 9 posts ] 


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.