HOME DOWNLOADS TOOLS HOW TO'S SOFTCAM.KEY FORUM LINKS
It is currently 28 Mar 2024, 15:18




Post new topic Reply to topic  [ 223 posts ]  Go to page Previous  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Next
 EVO ENfinity X2+ - Exploatare de zi cu zi 
Author Message

Joined: 19 Feb 2013, 15:11
Posts: 81
Post Re: EVO ENfinity X2+ - Exploatare de zi cu zi
Am observat ca in stand by ceasul receptorului este mult in urma fata de ora normala.
Am incercat sa-l reglez dar nu stiu cum, este setat sa ia timpul transpoderului. Sau aceasta nu e valabila si la stand by.

Multumesc


03 Feb 2016, 18:24
Profile Send private message

Joined: 19 Feb 2013, 15:11
Posts: 81
Post Re: EVO ENfinity X2+ - Exploatare de zi cu zi
Pacat ca skinul SKY BLUE HD nu se incadreaza corect pe tv-ul meu Sony 32W656 ca in rest e destul de OK.


11 Feb 2016, 11:28
Profile Send private message

Joined: 19 Feb 2013, 15:11
Posts: 81
Post Re: EVO ENfinity X2+ - Exploatare de zi cu zi
Am observat ca pe acest skin nu merge optiunea video enhancement.


11 Feb 2016, 11:32
Profile Send private message

Joined: 19 Feb 2013, 15:11
Posts: 81
Post Re: EVO ENfinity X2+ - Exploatare de zi cu zi
Eu folosesc skinul DMConcinnity-HD de care sunt foarte multumit.


11 Feb 2016, 23:27
Profile Send private message

Joined: 25 Feb 2016, 16:48
Posts: 1
Post Re: EVO ENfinity X2+ - Exploatare de zi cu zi
Salutare,

Detin acest tip de receptor de aproape o luna si exista un singur lucru care ma deranjeaza: nu reusesc nicicum fac sa mearga PiP - nu apare deloc fereastra cand activez serviciul, nu merge nici pe posturile SD de pe acelasi transponder (am un Amiko Alien 2 care n-a avut niciodata problema aceasta - este vanzare a propos :)). E ca si cum ar fi o problema cu driver-ul video, pentru ca daca folosesc un skin cu "Mini-TV" nu imi scaleaza imaginea postului curent cand navighez prin meniuri, ci este vizibila doar partea de imagine care se afla in spatele "mini-ecranului".

Am incercat diverse imagini: OpenATV 4.2 si 5.1, Vix4E2 si OpenDroid - acelasi rezultat. Am incercat si diferite rezolutii, 1080p, 1080i si 720p via HDMI.

N-a mai avut nimeni aceasta problema? Multumesc anticipat pentru ajutor!


25 Feb 2016, 16:59
Profile Send private message

Joined: 13 Dec 2015, 13:56
Posts: 13
Post redare fisiere wav
Buna ziua, am si eu doua elamuriri poate ma ajutati. Se pot reda cd uri audio format wav de un dvd extern cu acest teceptor? Nu gasesc nimic in acest sens in forum. Imi recunoaste dvd ul vad fisierele dar atat.
Referitor la youtube stau minute intregi pina deschide playlistul. Se poate face ceva ?

Multumesc.


07 Mar 2016, 21:03
Profile Send private message

Joined: 09 Jul 2010, 00:59
Posts: 17
Post Nu mai pot comunica prin DCC cu receiverul
Cu ultima versiune a imaginii Open ATV nu mai pot comunica prin DCC cu receiverul. Mai exact , se conecteaza doar PC-ul la Box dar nu si la router.Initial, cu ultima versiune de DCC , dadea o eroare, acum cu versiunile mai vechi refuza doar sa se conecteze.Cu celelalte imagini instalate pe stick, comunic fara probleme ( e vorba de Vix si eurosat).Ceva solutii, in afara de cablul cross, ar exista?


05 Jun 2016, 11:48
Profile Send private message
Online
User avatar

Joined: 23 Jun 2009, 10:32
Posts: 131959
Location: On the barrel ...
Post Re: EVO ENfinity X2+ - Exploatare de zi cu zi
Image

... update facut cu 5 minute inainte ! doar daca de pe stick imaginea se poarta
altfel ... si asta n-as prea crede ...

_________________
Ex computer guru !


05 Jun 2016, 13:13
Profile Send private message
User avatar

Joined: 24 May 2009, 07:14
Posts: 30
Post Re: Nu mai pot comunica prin DCC cu receiverul
totyo wrote:
Cu ultima versiune a imaginii Open ATV nu mai pot comunica prin DCC cu receiverul. Mai exact , se conecteaza doar PC-ul la Box dar nu si la router.Initial, cu ultima versiune de DCC , dadea o eroare, acum cu versiunile mai vechi refuza doar sa se conecteze.Cu celelalte imagini instalate pe stick, comunic fara probleme ( e vorba de Vix si eurosat).Ceva solutii, in afara de cablul cross, ar exista?


@totyo , vezi sa ai setata reteaua din windows "HOME NETWORK" si NU "PUBLIC NETWORK" ca de aceia nu te poti conecta cu DCC cum trebuie....Succes !!!


05 Jun 2016, 14:16
Profile Send private message

Joined: 09 Jul 2010, 00:59
Posts: 17
Post Re: EVO ENfinity X2+ - Exploatare de zi cu zi
Nu, reteaua e setata pe public. Sincer, am facut aproape concomitent update la softul routerului, receiverului si pc-ului (la Win 10 32biti), si nu reusesc sa ii mai dau de cap.Oricum, cu imaginile de pe stick ( vix 2.2 si opendroid 5.2 ) comunica fara probleme.In flash am instalat pe curat ultima versiune de Open ATV si, de data asta a vazut backup-ul de pe stick si nu am probleme de configurare, ca sa am nevoie de DCC.Dar e foarte ciudat.


11 Jun 2016, 13:05
Profile Send private message

Joined: 10 Sep 2016, 02:35
Posts: 3
Post Re: EVO ENfinity X2+ - Exploatare de zi cu zi
All images OpenATV Vix4 OpenDroid Eirosat they are all the same .It is a pity that for x2+ no HDMU, OPEN PLI, HYPERION.For xcombo is HDMU and x2+ is not present HDMU.It's a shame.


15 Oct 2016, 23:26
Profile Send private message

Joined: 07 Oct 2016, 11:11
Posts: 59
Post Re: EVO ENfinity X2+ - Exploatare de zi cu zi
ViX4E2PROJECT VERSION 2.2 Build 008-blue+

Image
Image

UPDATE ViX4E2PROJECT ENIGMA2 AND BUILD ENVIROMENT
Update Graphical EPG in default skin to new 'easier to read' clear view font
Update Parental Control menu to include ViX4E2PROJECTS menu and remove unrequired options
Update About screen to reflect true CPU running speed when available
Update BSOD (SH4 only) to ensure E2 fully restarts in case of E2 crash
Prepare build enviroment for new EVO range

INCLUDES VARIOUS OTHER PACKAGE UPDATES INCLUDING MANUFACTURER DRIVERS
Various updates are included with this release as usual including several 'under the hood' updates along with any manufacturer driver updates (Xsarius and Mut@nt). This includes a kernel version update for all MIPS based Mut@nt receivers as well as driver update. It is very important NOT to use the Online Updater function between versions because of this as this WILL cause the receiver to no longer boot requiring a full USB re-flash. Includes all manufacturer updates available as of Saturday October 15th 2016.

INCLUDES LATEST AVAILABLE BUILD OF AUTOBOUQUETSMAKER
Latest available as of Saturday 15th October, 2016 which includes various area updates and now includes more familiar channel numbering as well as option to online update configuration files to keep up to date without the need to uninstall/install.

PLEASE NOTE: WHILE SIMILAR IN OPERATION ViX4E2PROJECT IS NOT THE SAME AS OpenViX and includes many enhancements built in by default - ViX4E2PROJECT IS BUILT FROM THE GROUND UP ON OUR OWN BUILD SERVERS UNDER THE LATEST OE-ALLIANCE 3.4 BRANCH AND INCLUDES MANY ENHANCEMENTS SUCH AS MENU LAYOUTS (GRAPHICAL EPG, EPG CONFIGURATOR, CROSSEPG, TRANSCODING SETUP ETC.), ENHANCED BLUE HD SKIN AS DEFAULT, ONLINE UPDATE AND ADDONS SPECIFIC TO ViX4E2PROJECT, BUILT IN WIFI, DVB USB SUPPORT, ENHANCED DRIVER AND FEATURE SUPPORT SPECIFIC TO SUPPORTED MODELS AND MORE. ANY ISSUES AND/OR QUESTIONS REGARDING ViX4E2PROJECT SPECIFIC RELEASES SHOULD BE ASKED ON THE SUPPORT DISCUSSION FORUM HERE ONLY, THANKS.

AVAILABLE AS ONLINE DOWNLOAD/FLASH IF ALREADY ON VERSION 2.2 BUILDS OR USB IMAGE FLASH ATTACHED

https://www.mediafire.com/?8p6p234l9llhq4z


17 Oct 2016, 10:27
Profile Send private message

Joined: 09 Jul 2010, 00:59
Posts: 17
Post Re: EVO ENfinity X2+ - Exploatare de zi cu zi
Ultimul update al open Atv are probleme cu afisarea subtitrarii DVB.Pe programele romanesti de pe Digi ( cinemax 2, tv1000, sa) nu mai afiseaza desi toate setarile sunt facute pe limba romana.


31 Jan 2017, 22:24
Profile Send private message

Joined: 13 Dec 2015, 13:56
Posts: 13
Post Problema subtitrari vanale romanesti
Buna ziua,
Poate ma poate ajuta cineva . Nu functioneaza subtitrarile pe canalele romanesti gen history , digi etc. Asta dupa update la ATV 6.0. Se poate face ceva ? . Doar pe x2+ am problema . Mai am un receiver zgrmma care merge corect. Exploatarea acestor receptoare bazate pe enigma 2 este o aventura pentru necunoscatori. Tot timpul ai cate o problema cu ele.
Multumesc


25 Mar 2017, 11:27
Profile Send private message
Online
User avatar

Joined: 23 Jun 2009, 10:32
Posts: 131959
Location: On the barrel ...
Post Re: EVO ENfinity X2+ - Exploatare de zi cu zi
Am pus si eu OpenATV 6.0 pe X2+ ... duminica , dupa ce ajung acasa , o sa fac
un test si scriu ce si cum ...

_________________
Ex computer guru !


25 Mar 2017, 11:50
Profile Send private message
Online
User avatar

Joined: 23 Jun 2009, 10:32
Posts: 131959
Location: On the barrel ...
Post Re: EVO ENfinity X2+ - Exploatare de zi cu zi
DA ! aveti dreptate ...

1) subtitrarea DVB nefunctionala
2) update online ... bucla infinita !

I-am scris lui @Captain ( OpenATV ) ... dar trebuie sa aveti rabdare ...

_________________
Ex computer guru !


27 Mar 2017, 10:08
Profile Send private message

Joined: 13 Dec 2015, 13:56
Posts: 13
Post Re: EVO ENfinity X2+ - Exploatare de zi cu zi
Buna ziua, multumesc pt ajutor. Am reinstalat 5.3 si asta este. In paralel am pus si vix4e ultima imagine disponibila. Surprinzator din punctul meu de vedere calitatea si sharpul imaginii video oferit de vix4e este mult peste ce vine din open atv 5.3 chiar si 6.0. Pe receiverul zgemma trecerea de la 5.3 la 6 a oferit o calitate suplimentara destul de mare. Pe evo x2+ nu mi se pare. Si asta cu pluginul de video enhancement instalat pe amandoua cu setarea de sharpness la 256. Parca te 5.3 nu se intampla nimic cand umblu pe acel plugin. Exceptand skinurile mizerabile zic eu sunt placut surprins de vix4e. Mi se pare ca si timpi de acces pe liniile de share la anumite canale cu probleme sunt mai mici decat pe open atv 5.3. Dar asta poate ca este totusi subiectiv. Cred ca suportul tehnic pentru acest receiver evo x2+ lasa putin de dorit pe open atv.
Multumesc pentru sprijin.


27 Mar 2017, 21:01
Profile Send private message
Online
User avatar

Joined: 23 Jun 2009, 10:32
Posts: 131959
Location: On the barrel ...
Post Re: EVO ENfinity X2+ - Exploatare de zi cu zi
S-au rezolvat problemele semnalate la OpenATV 6.0 !!!

@mitutu --- este un receptor care a implinit 3 ani si OpenATV este imaginea
unica ... asa ca asta avem ... asta iubim ! sa incercam s-o tinem la zi prin
dialog ... cat despre sharpness si comportament cu emulatoarle la VIX ... ma
indoiesc ! mai nou la VIX nici nu mai exsta imagini pentru X2+ ...

_________________
Ex computer guru !


05 Apr 2017, 07:43
Profile Send private message

Joined: 09 Jul 2010, 00:59
Posts: 17
Post Re: EVO ENfinity X2+ - Exploatare de zi cu zi
@mihai p, sa inteleg ca afiseaza subtitrarea?
@ mitutu, ce versiune de 5.3 ai reinstalat, ca eu am una care nu-mi afiseaza subtitrari.


06 Apr 2017, 00:17
Profile Send private message

Joined: 13 Dec 2015, 13:56
Posts: 13
Post Re: EVO ENfinity X2+ - Exploatare de zi cu zi
Multumesc pentru raspuns referitor la open atv . Voi reinstara 6.0 in locul variantei 5.3 din 19.03.2017. Referitor la vix mie asa mi se pare. Aveti dreptate la ce ati spus cu actualizarile, skinurile sunt proaste etc in vix dar imaginea pe tv cel putin la mine este mai buna. Inainte de acest receptor am mai avut un evo combo. Si pe acela mi s-a parut mai buna.


06 Apr 2017, 22:33
Profile Send private message
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 223 posts ]  Go to page Previous  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Next


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.