HOME DOWNLOADS TOOLS HOW TO'S SOFTCAM.KEY FORUM LINKS
It is currently Fri Nov 16, 2018 5:31 pm

Post new topic Reply to topic  [ 422 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 22  Next
 Noua gama Amiko 82xx+ ! 
Author Message

Post Noua gama Amiko 82xx+ !
Iata o surpriza in gama Amiko 82xx+ ... noua serie este echipata la un nivel
neasteptat :

- chipset ALi3516 dual-core 600 MHz !!!
- flash 16Mb
- RAM 256 Mb

Image

Image

Receptoarele noii familii : CHD8270+ ( DVB T2/C ) , HD8260+ ( DBV-T2/C + DVB-S/S2 )
si HD8250+ ( DVB-S/S2 ) datorita echiparii cu noul chipset ALi si unui soft de
calitate ... se disting prin performante remarcabile ... scaneaza Astra 19e in
cca. 4 minute ! mai multe informatii dupa ce facem un test amanuntit ...

Tue Jul 08, 2014 12:44 pm
Profile Send private message

Post Re: Noua serie Amiko 82xx+ cu adevarat spectaculoasa !
Iata si testul ... foarte sumar dar convingator ... facut pe un Amiko 8260+ ...
un combo cu temperament care are sub trapa frontala un port USB un
cardreader cu support Conax V7 si un slot CI+ !!!
Imaginea si sunetul sunt de foarte buna calitate ... pana acum numai de bine !

- scanare completa Astra 19e ... 4 minute ... o excelenta performanta !
- scanare completa Cable RDS ... 30 secunde !!! incredibil de rapid ...
- evident are si versiuni soft EMU ... care stiu de toate ! :shock:

va las in compania imaginilor ...

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Tue Jul 08, 2014 2:20 pm

Foarte stabil ! suportul CI+ inca nefunctional ... cel putin pe camurile de la
noi ( UPC , RCS ) ... se misca foarte bine , prezenta noului chipset se face
simtita din plin ! evident playerul nu stie DTS ... la pretul asta nici nu avea cum
.... cred ca-i o buna solutie pentru toti cei interesati intr-un receptor combo ...
eu sunt un mare fan !
Nu ma prea dau in vand dupa meniurile cu fondal negru ... dar ... sunt perfect
lizibile desi parca un font ceva mai mare n-ar fi stricat ! nu-i mai putin adevarat
c-ar fi redus cantitatea de informatie afisabila ...
Telecomanda una comuna pentru Amiko ... destul de mare si plina de functii ...
rotunjita pentru a fi placuta in mana ...
Incet incet performantele chipsetului ALi si mai ales calitatea softului sterge
din diferentele de calitate intre receptoarele Linux si nonLinux ... sigur ca mai
ramine in discutie inghetarea fireasca , dupa un timp ( 2-3 ani ) , a suportului ...
dar ... la pretul acesta si mai ales la stabilitatea functiilor de baza ... ramane
o achizitie tentanta !

Wed Jul 09, 2014 4:48 am

Excelente receptoare, intr-adevar. Si se misca uimitor, pot confirma (tot pe 8260+). Chestiune de gust, interfata grafica m-a cucerit. Nu am intrat nici eu in amanunte de media player, dar ca rec. satelit/cablu e excelent. Cu versiune emu face au pe un provider ro, ca si client merge foarte bine. Tunerele mi se par un pic mai "insensibile" comparativ cu un alien1(pe sat) sau cu un raptor (sat/cablu). In rest, le urez sa se tina de treaba cu partea soft, ca receptorul poate multe chiar de la lansare.
Wireless merge f bine cu stick amiko, are si suport 3G si gprs.
Deocamdata atat, azi maine ma mai joc cu el, apoi la cutie ptr 3 saptamani ca a venit vara si scapam in concedii. :D

Wed Jul 16, 2014 9:21 am

Mda ... chestia cu un tunner mai sensibil ... discutabila ! tot ce merita de vazut
pe un receptor HD ... se vede perfect ! canalele la limita nu se rezolva din tunner !
cel mai bun tunner este ... o antena mai mare !!! :lol:

Wed Jul 16, 2014 11:51 am

Asa e. Ce te faci insa pe cablu? Cele mai multe canale intra cu macroblocuri, desi chiar si pe tunerul TV-ului! merg impecabil! Am exclus cablul, mufele, pe tv merg, pe asta micu' :), cu greu. Compar cu raptorul, cu tunerul onboard al tv-ului si e mare diferenta! in rest mai sapam.

Wed Jul 16, 2014 5:12 pm

1. acces ftp? telnet ? ca... n-am ajuns nici la partea de user/parola, "conection refused" si pe 21 si pe 23.

2. fw 2.0.02 este instabil la wireless, dupa "fake" standby, de cele mai multe ori nu mai recunoaste stickul wireless, ca si cum nu ar fi acolo.pe 1.0.80 nu am problema asta.

Wed Jul 16, 2014 7:08 pm

Eu n-am vazut pe cablu manifestarea ta ! cele cateva canale la care m-am
uitat mergeau perfect ! ( TVR HD, Digi Sport HD 1 si 2, PRO TV ). Cat despre
tunerul TV ... asa este ! dar asta este valabil la toate receptoarele ... cel de pe
TV merge de regula mai bine ! cel putin la Samsung si Sony ...

Thu Jul 17, 2014 4:22 am

Mesterul @Lipton zice asa : uneori semnalul de la RDS este prea mare ...
in loc de 70-75dB este 80-85dB ...caz in care apare un fenomen de saturare
( taiere ) semnal ... daca tunnerul este mai complex face el o reglare automata
fina ... se pare ca nu este cazul la acesta ! Sugestia : monteaza un atenuator
5-10dB pe cablu inainte de intrare in receptor ...
Chestia cu FTP Telnet ... :lol: ... nici o sansa ! nu este un receptor Linux !!!

Thu Jul 17, 2014 6:56 am

M-am gandit si eu sa masor intai semnalul pe cablu sa vad cu cat intra, dar deocamdata nu am cu ce si ma pregatesc si de concediu. Eu ma gandisem ca semnalul ar fi prea mic, mai ales ca initial probasem cu un cablu care trecea prin vreo 3! splitere si ma gandeam ca am atenuare "cat casa". Dupa ce am legat direct la intrare si am obs. ca e aceeasi treaba, am ajuns la concluzia ca ar fi bine sa masor semnalul la intrare si in fc de asta, sa vad de un amplificator...dar mai intai fac o proba si cu un atenuator ca e mai la indemana (pana la masurarea efectiva a semnalului).

TVR HD, Digi Sport HD 1 si 2, PRO TV, in iasi, sunt pe aceeasi frecventa,si le gaseste la un scan normal, celelalte HD nu intra decat f. greu, cu scanare manuala. De asta ma gandisem ca e sensibil tunerul.

Cat despre telnet, tare as fi vrut sa vad incarcarea pe procesorul asta dual.

In schimb chiar e enervanta treaba pe 2.0.02 cu wireless-ul, am trecut pe 1.0.80.

Thu Jul 17, 2014 7:57 am

Ciudat ! la Cluj le-a scanat in 25 de secunde ... am ramas cascat ! si am reluat sa verific ... asa era ! scanat perfect ....

Thu Jul 17, 2014 2:23 pm

Da, de scanat scaneaza foarte repede. Nu stiu de unde manifestarea asta cu macroblocurile. Poate, doar sa ma supere pe mine :).

Thu Jul 17, 2014 4:28 pm

Revin cu detalii: suspectez o problema hardware, nu stiu daca doar la mine, sau constructiva, generalizata. Daca cineva imi poate confirma: problemele cele mai mari cu macroblocuri si la scanare sunt programele cu qam 256 (logic as zice). insa am descoperit altceva: tunerele se incalzesc destul de tare si cand fac asta, incep sa "piarda" semnal. Incep de la un level72/quality90 pana la un L10/Q18 de ex..
O fractiune de secunda, suficient ca imaginea sa "agate". Am pus un cooler sa sufle direct pe tunere/procesor si surpriza: situatia se imbunatateste major. Daca las colerul in functiune, pot sa ma uit, chiar acceptabil, daca nu, nu am sanse mai deloc la HD. (ps: mufa de alimentare, zic eu, gandita ptr un cooler exista pe placa de alimentare!-12v)
Weekendul asta mai fac un test in alta locatie, ce n-as da acum pe un analizor de semnal sa ma conving si ca astia de la rds nu baga biscuiti pe cablu. :) Desi, am mai zis, cu alte scule nu am probleme. Oare am prins eu un aparat cu probleme din fabricatie? Sugestii, va rog.

Thu Jul 17, 2014 6:55 pm

s-ar putea sa fie un defect ! schimba-l !
Mai verifica daca nu cumva ai 10-12v cc pe cablu ...RDS mai fac si asta ...

Fri Jul 18, 2014 6:35 am

Am luat si eu un receptor 60+.
Primele observatii:
1 Sufera de boala lui Mini Combo HD. Pe terestru nu poate reduce formatul imaginii la 4/3 si de cate ori schimbi programul incearca de cateva ori sa puna formatul corect dupa care ramane pe tot ecranul (16/9) chiar daca formatul corect este 4/3. Manifestare numai pe terestru. Am receptionat 22 programe pe acest sistem. 20 FTA (romanesti si bulgaresti) si 2 codate (ProTv si Sport Ro).
2 Am luat la rand variantele de soft. Dupa ce am facut o lista pe softul original am pus 1.0.80 si am importat lista din salvarea originala. Totul OK. Dupa asta am pus 2.0.02 si am vrut sa import lista din salvarea originala sau 1.0.80. Si surpriza. NU a mers. Boot loader diferit. Iar o problema de la Mini Combo si probabil de la altele din seria AMIKO.
3. Pe cablu am UPC. Nu a reusit sa gaseasca nimic pana nu am schimbat la toate fregventele din tabelul inclus Modulatia din QAM64 in QAM256. Mini Combo stia sa faca asta singur. Asta nu stie.

Meniul destul de dragut.
Calitate foarte buna a imaginii.
Functioneaza corect cartela TVR.
Acum fac din nou lista de programe si vad in continuare cum se va comporta.

Fri Jul 18, 2014 7:45 pm

Mai nou văd ca defectul de la punctul 1 se manifesta și pe satelt Eutelsat W2 pe programele din pachetul TVR.
Ce este mai curios e ca nu se manifesta defectul de at pe Amiko. Pe Raptor si pe Alligator totul este perfect. Pe Amiko Mini Combo se manifesta defectul pe softurile mai noi si parca nu se manifesta pe satelit. O sa vad maine daca cu ultimul soft face la fel si pe satelit. Pe 60+ vad ca se manifesta si pe satelit. De i mai este mult de lucru la aceste softuri Amiko. Sper ca pana la urma sa nu-mi para rau de achizitia acestui receptor desi in ultima perioada softurile pe Amiko lasa mult de dorit.

Fri Jul 18, 2014 10:04 pm

Mai nou văd ca defectul de la punctul 1 se manifesta și pe satelt Eutelsat W2 pe programele din pachetul TVR.
Ce este mai curios e ca nu se manifesta defectul decat pe Amiko. Pe Raptor si pe Alligator totul este perfect. Pe Amiko Mini Combo se manifesta defectul pe softurile mai noi si parca nu se manifesta pe satelit. O sa vad maine daca cu ultimul soft face la fel si pe satelit. Pe 60+ vad ca se manifesta si pe satelit. Deci mai este mult de lucru la aceste softuri Amiko. Sper ca pana la urma sa nu-mi para rau de achizitia acestui receptor desi in ultima perioada softurile pe Amiko lasa mult de dorit.
Sper ca pana la urma sa implementeze si CI+.

Scuze pentru dublul post dar nu mi-a dat voie sa corectez greselile (c in loc de spatiu) ..
Am dat edit , am facut corectarile si completarea si cand am salvat mi-a servit o replica cum ca nu mai pot corecta textul desi am facut asta la 1 min de la postare.

Fri Jul 18, 2014 10:16 pm

mihaip wrote:
s-ar putea sa fie un defect ! schimba-l !

se pare ca se confirma: defect tunerul de "nou". Am primit azi confirmarea ca s-ar fi rezolvat si ca mi-l trimit inapoi. Revin cu amanunte pe la sf saptamanii dupa ce il primesc.

Tue Jul 22, 2014 6:54 pm

Post Re: Noua gama Amiko 82xx+ !
Am si eu 2 intrebari:
1.totusi, se vad diferente intre calitatea imaginii la receptoarele Amiko cu Linux (8900,Alien 2) si 82xx+?
2. 82xx+ merge bine in sharing CCCAM ?
Ms!

Fri Jul 25, 2014 5:48 pm

Post Re: Noua gama Amiko 82xx+ !
Sa revin: E X C E P T I O N A L !
Dupa reparatie (schimbat tuner), acum aparatul "zboara"! Si ca sa dau un raspuns si colegului de mai sus: nici nu se compara cu seria 8900. Interfata grafica e mai buna decat vechiul spark, se bate umar la umar cu skinurile (bune) enigma, raspunsul e aproape instant (cu o linie buna, zaping-ul e ca si pe fta- adica rapid), ai posibilitate ptr. vreo 6-7 linii de adaugat. Si in plus face au pe un cablu autohton.
Am avut 8900, primul, si pe langa ala, acest aparat mi se pare "racheta": la trecerea prin meniuri, la zapping. De mult nu am fost asa de multumit de un aparat.

Sun Jul 27, 2014 6:44 am
Post new topic Reply to topic  [ 422 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 22  Next